27 września 2009

Blaze - inteligentny launcher aplikacji

Blaze to nowatorskie narzędzie - jeszcze w fazie beta - które funkcjonalnie bardzo przypomina nieco inny program Launchy. Jednak Blaze oprócz szybkiego wyszukiwania i uruchamiania aplikacji ma na celu wyręczenie użytkownika od monotonnej pracy i zautomatyzowanie najczęściej powtarzających się zadań. Uruchomiony w tle monitoruje działania i przyzwyczajenia użytkownika odpowiednio reagując na wpisywane polecenia.

I nie straszne mu są "literówki", czyli mylnie wpisane słowa, co często zdarza nam się przy szybkim wprowadzaniu słów w okna wyszukiwarek. Zawsze zaproponuje nam (po krótkiej nauce) swoją trafną propozycję już po wpisaniu 2-3 liter.
Możemy zaakceptować ją lub nie, albo kursorami góra/dół wywołać inne podpowiedzi, dodać własną komendę itd.

Ale to nie wszystko. Jak już wspomniałem, najciekawszą funkcją jest wykrywanie powtarzających się operacji. Jeśli mamy dużo zdjęć w folderze pochodzących z aparatu cyfrowego to wiemy, że są one oznaczane dziwnymi ciągami cyfr np. P9200827, P9200828 itd, które nic nam nie mówią.

Gdy zaczniemy w zwykły sposób, z menu kontekstowego plików - opcją Zmień nazwę, zmieniać poszczególne nazwy zdjęć na bardziej przyswajalne, powiedzmy Wakacje1, Wakacje2 itp, to już po 3 takich zmianach Blaze wykryje tę czynność i powiadomi nas o tym zmianą koloru swojej ikony w zasobniku systemowym, z czerwonej na żółtą. Oznacza to, że może przejąć i zautomatyzować naszą dalszą pracę.

Wystarczy dwukrotnie wcisnąć klawisz Caps Lock wywołując okno Asystenta Blaze Assistant z jego podpowiedziami. Tu możemy zmodyfikować jego sugestie lub w przypadku zaakceptowania, po kliknięciu na ikonkę kółka zębatego Do It! zlecić asystentowi automatyczne przemianowanie pozostałych zdjęć w folderze. Znakomicie upraszcza to i wybitnie przyśpiesza naszą pracę.


Należy zatem bacznie obserwować jego ikonkę w zasobniku i jeśli tylko zmieni kolor, warto wcisnąć klawisz [Caps Lock] i sprawdzić, czy przypadkiem nie można przyśpieszyć i zautomatyzować aktualnie wykonywanego zadania.

Blaze oprócz własnych komend obsługuje wtyczki i skrypty, które można edytować, a nawet własne makra, które można samemu napisać, a właściwie zapisać przez ich automatyczną rejestrację. Wystarczy uruchomić zapis przez wywołanie interfejsu (Ctrl+Alt+Spacja) i wpisanie w okno np. macro.

Następnie należy wykonać odpowiednie działanie-procedurę, które chcemy zarejestrować, a następnie ponownie wcisnąć skrót Ctrl+Alt+Spacja dla zakończenia nagrywania i wywołania okna w którym wpisujemy nazwę makra. W ten sposób możemy nauczyć program nowych zautomatyzowanych zadań.

Interfejs Blaze wywołujemy kombinacją klawiszy Ctrl+Alt+Spacja (skróty można zmienić w opcjach) i wpisujemy żądany program, tekst, komendę, stronę internetową itp. Anulujemy i ukrywamy go klawiszem Esc.

Programu nie musimy instalować, wystarczy go uruchomić. Wszystkie ustawienia zapisuje w folderze z którego został uruchomiony.
Proszę także mieć na uwadze to, że jest to bardzo wczesna wersja beta, ciągle jeszcze rozwijana i może powodować błędy.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w załączonej dokumentacji.

Strona domowa
System: Windows XP/Vista/7 (32/64bit)
Wymagania: .NET Framework 3.5
Pobierz: Blaze0.5.1beta (portable)
Pobierz: Blaze0.5.1install

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails