27 czerwca 2010

Soluto - optymalizacja i przyśpieszenie ładowania systemu Windows

Jeśli podczas normalnej eksploatacji komputera zauważysz, że system uruchamia się znacznie dłużej niż w wtedy, gdy był świeżo zainstalowany, może to być oznaką zbyt wielu niepotrzebnych aplikacji i procesów ładowanych podczas startu systemu. Można co prawda niektóre z nich wyłączyć lub opóźnić np. za pomocą Startup Delayer lub LaunchLater. Problem jednak leży w tym, że tak do końca przeciętny użytkownik nie wie, które może bezpiecznie usunąć lub opóźnić, a których lepiej nie ruszać. Co innego Społeczność, ona wie najlepiej, bo niejeden z nich miał podobny dylemat, który został rozwiązany.

Soluto to bezpłatne narzędzie, które pomoże w optymalizacji uruchamiania (bootowania) komputera przez opóźnienie lub wyłączenie niektórych (być może niepotrzebnych) programów, które mocno spowalniają ładowanie systemu. Program działa w tle i monitoruje wszystkie aplikacje, procesy i usługi ładowane po włączeniu komputera. Oblicza czas o ile każdy z nich opóźnia system, podsumowuje i na koniec wyświetla wszystkie odpowiednio posegregowane.

Na szaro procesy systemowe i nietykalne, na zielono te, które można usunąć, a na pomarańczowo takie, które można wstrzymać lub opóźnić.

W podjęciu decyzji pomoże nam sam Soluto, który komunikuje się ze swoim serwerem PC Genome, porównuje informacje od innych użytkowników z tymi bieżącymi i odpowiednio podpowie, co najlepiej w danym przypadku zrobić. Z biegiem czasu program staje się coraz mądrzejszy, bo i baza danych jest obszerniejsza. Ty także możesz przysłużyć się i wysłać do bazy opis procesu, aplikacji, jeśli nie znajdziesz podpowiedzi, a masz odpowiednią wiedzę.

Podpowiedź użycia:

1. Najpierw Soluto sprawdzi system na obecność wymaganych aplikacji (Windows Installer i środowisko .NET Framework), a po instalacji poprosi o restart komputera.


2. Następnie przeanalizuje opcje startowe systemu, obliczy łączny jego czas uruchamiania i wyświetli w efektownie odgiętym dolnym rogu ekranu. Po jego kliknięciu połączy się ze swoją bazą PC Genome (co może chwilę potrwać) i wyświetli pełny wykaz poszczególnych aplikacji w posegregowanych grupach, opisanych czasem z dokładnością do sekundy.

3. Klikając na dowolny proces uzyskamy podpowiedź, co najlepiej z nim zrobić. Jak już wspomniałem, te oznaczone na zielono (No brainer) bez namysłu można usunąć. Pomarańczowe (Potentially removable) są możliwe do usunięcia, ale jeśli nie wiemy co zrobić, wystarczy przytrzymać na nim kursor, aby uzyskać podpowiedź (Recommendation). Początkującym użytkownikom lepiej wtedy zastosować się do propozycji innych.

Pause - oznacza wstrzymanie procesu.
Delay - wstrzymanie uruchamiania do czasu załadowania systemu.

Usunięte lub opóźnione procesy można potem(chociaż nie trzeba) ręcznie uruchomić, klikając w zasobniku systemowym Launch My Paused Apps lub Launch My Delayed Apps.

4. Zaawansowani użytkownicy sami mogą zredagować opis procesu, klikając Edit i wysłać swoją decyzję na serwer.

5. Po zastosowaniu się do porad wszystkie wstrzymane lub opóźnione aplikacje, procesy przeniesione zostaną do czwartej, tym razem niebieskiej grupy wraz z informacją o ile sekund szybciej system się uruchomi. Podobnie jak poprzednie można je przeglądać i ewentualnie przywrócić klikając In Boot. Znowu powrócą do sekwencji startowej systemu.

6. Teraz wystarczy zrestartować system i ponownie zmierzyć czas uruchamiania. W moim testowym komputerze (XP) udało się go zmniejszyć (do czasu pojawienia pulpitu) z 1min 16sek do 58 sekund.

Jest to jednak niedawno reinstalowany system i niewiele było do usuwania. W rocznych lub jeszcze starszych komputerach niepotrzebnych aplikacji może być o wiele więcej, więc i korzyści będą zauważalne. Napisz w komentarzu o ile udało Ci się zmniejszyć ten czas...

Gdy już zoptymalizujesz sekwencję startową i dokonasz wszystkich potrzebnych pomiarów nie zapomnij usunąć zaznaczenia (w tray-u) z pola Live Boot Progress, aby Soluto nie uruchamiał się każdorazowo przy włączaniu komputera. Jego usługa też obciąża start o około 6-7sek.

Miej też na uwadze, że jest to wersja rozwojowa, w fazie beta i na niektórych konfiguracjach i systemach może pracować niestabilnie, o czym przekonać możesz się na forum.

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania: . NET Framework, Internet
System: Windows 7/Vista/XP
Pobierz: Solutoinstaller(beta).exe

5 komentarzy:

 1. Powiem krótko - rewelacja, dla początkujących. Mnie udało się zmniejszyć o 1.5 minuty!
  Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też chciałem ten program opisać i polecać innym użytkownikom tyle że on wysyła wszystkie statystyki na serwer, w tym i dane komputera więc zrezygnowałem. Poza tymi niedogodnościami program jest oki. Lecz osobiście preferuję Microsoftowy pakiet WPT.

  OdpowiedzUsuń
 3. Soluyo nie chce mi się zainstalować,wyskakuje komunikat:
  Soluto has encountered unexpected error on initialization- nie znam angielskiego,o co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 4. @rokko
  Co za problem wył sieć na tą chwilę ? I tak w sumie przecież to program do jedynie okresowego użytku po czym można go odinstalować będąc bogatszym w nową wiedzę. A o występującej niedogodności poinformować czytelnika z wskazówka jak jej uniknąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nikt się nie chwali to może zacznę. Na 2 letnim XP przy 500 zainstalowanych programach, drugie tyle pewnie się przewinęło, rejestrze 140MB. 59sek bez antywirusa. Uważam to za niezły wynik biorąc pod uwagę zupełny brak zmieniania czegokolwiek :) Zobaczymy po optymalizacji rejestru :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails