23 czerwca 2010

Dropresize - automatyczne skalowanie zdjęć w wybranym folderze

Posiadacze cyfrówek wiedzą, że ich aparaty wykonują zdjęcia w bardzo dużych rozdzielczościach, co przekłada się na ich dość dużą "wagę" - zwykle powyżej 1 MB. Format taki doskonale nadaje się do drukowania lub dalszej obróbki, ale nie do udostępniania w Internecie. Aby je przesłać mailem do znajomych i przyjaciół, albo opublikować w jakimś portalu społecznościowym należy je pomniejszyć do optymalnych wartości. Zazwyczaj szukamy wtedy jakiegoś prostego i szybkiego programu, którym je pomniejszymy, nie tracąc przy tym zbytnio czasu.

Dropresize to bezpłatny i niewymagający instalacji program, który bardzo ułatwi życie niejednemu amatorowi fotografowania. Służy do nadzorowania ściśle określonych folderów, aby wszystkie kopiowane lub przeciągane do nich zdjęcia (lub inne pliki graficzne) były automatycznie pomniejszane do wcześniej ustalonych rozmiarów.

Po uruchomieniu i skonfigurowaniu czuwa niewidoczny w zasobniku systemowym obserwując wskazane foldery. Jeśli wykryje nowe zdjęcie(a) automatycznie skoryguje jego(ich) rozmiar. Zadba przy tym o proporcje zdjęć i ich oryginalną orientację.

Konfiguracja:
Przy pierwszym uruchomieniu program należy dostosować do własnych potrzeb. Nie jest to trudne.
Przede wszystkim przyciskiem Dodaj [1] należy wskazać nadzorowany folder lub foldery, a w Opcjach ustalić rozmiar zdjęć do których będą skalowane. W odpowiednie pole(a) [2] wpisujemy szerokość lub wysokość zdjęcia w pikselach - w zależności od wybranego sposobu. Domyślnie preferowany jest dłuższy bok (szerokość), a rozmiar drugiego jest dobierany automatycznie.Opcjonalnie skalowanie wymusić można według szerokości lub wysokości zdjęcia [3], a także do nazwy dodać prefix lub sufix, czyli część przed lub po właściwej nazwie.

Po ustawieniu jednej z 5-u metod przetwarzania [4] i ewentualnym zachowaniu (lub nie) metadanych - zapisanych wewnętrznie w pliku - potwierdzamy decyzję, klikając Zastosuj i zaraz potem OK. Program jest gotowy i będzie czuwał oczekując na pojawienie się plików graficznych w nadzorowanych folderach.

Dropresize obsługuje całe foldery zdjęć włącznie z podfolderami. Ma nawet taką opcję, ale mnie nie udało się zmusić go do tego (na Siódemce). Niezależnie czy przeciągałem, czy kopiowałem cały folder zawsze odmawiał współpracy. Nie należy się dziwić, wszak to dopiero wersja 0.2! Poczekamy...
Prawidłowo natomiast przetwarza wiele zdjęć tradycyjnie zaznaczanych i kopiowanych wraz z przytrzymanym klawiszem Ctrl.

Program można łatwo spolszczyć tłumacząc w Notatniku plik en-PH lub en-US znajdujący się w folderze Lang. Po przetłumaczeniu zapisujemy plik pod nazwą pl-PL z rozszerzeniem .lang.

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania w XP: .NET Framework 2.0
System Windows 7/Vista/XP
Pobierz: dropresize_0.2.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails