2 września 2010

HTC Home - atrakcyjny zegar z animowaną prognozą pogody

HTC Home to atrakcyjny gadżet na pulpit - zegar kartkowy, wcześniej znany użytkownikom telefonów komórkowych HTC Sense, a teraz dostępny dla systemu Windows. Nie jest to jednak typowy gadżet dla paska bocznego (tzw. Sidebara), ale niezależny i samodzielnie pracujący program. Oprócz podawania bieżącego czasu i daty wyświetla pogodę w oparciu o dostawcę AccuWeather. Każdy stan pogody odzwierciedlany jest za pomocą odpowiedniej ikony, a opcjonalnie także tematyczną tapetą. W wersji stabilnej 1.1 ikonę, datę i temperaturę wyświetla w obrębie zegara, a w rozwojowej v2.0 także tygodniową prognozę w oddzielnym pasku pod zegarem.
Cała atrakcja leży jednak w animowanej prezentacji stanu pogody. Tuż po uruchomieniu gadżetu, a potem przy każdej zmianie pogody, gdy jest pochmurno dookoła zegara przesuwają się kłębiaste chmury, gdy pada deszcz - spływają krople po zegarze, podczas wichury fruwają liście, w zimie pada śnieg itd. Osobiście brakuje mi tu tylko efektów dźwiękowych.

Za sprawą interfejsu obsługa zegara jest prosta i intuicyjna. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zegarze, aby z menu wywołać ustawienia.

W pierwszej karcie Główne mamy typowe opcje takie jak uruchamianie wraz z systemem Windows, położenie zegara na pulpicie, jego rozmiar - od małego do dużego, wybór wersji językowej, a także odświeżania pogody. W Windows XP nie ma możliwości użycia efektu Aero Glass, co jest oczywiste.
W drugiej karcie Lokalizacja mamy możliwość wyboru własnego miasta, miasteczka, a nawet wsi. Wystarczy tu wpisać jego nazwę, a potem z dostępnej listy wybrać właściwą. Domyślnie dostawcą prognozy jak już wspomniałem jest AccuWater, ale w pliku konfiguracyjnym Settings.ini zaawansowani użytkownicy mogą zmienić na innego (MSM), a także format czasu z 24 godzinnego na 12h, wpisując jedynkę (1) w miejscu zera w 6 linii pomiędzy znacznikami timeMode.
Domyślnie zmiana tła pulpitu (w zależności od stanu pogody) jest wyłączona. Także podfoldery tematyczne są puste. Jeśli chcemy, aby tapety zmieniały się automatycznie, należy je poszukać na własną rękę i skopiować do odpowiednich folderów: Clody, Frosty, Rainy, Snowy itd. Znajdują się w folderze Wallpappers. Obsługa tapet dotyczy jednak tylko wersji stabilnej 1.1 (jak na razie). Aby włączyć ich obsługę należy w pliku Settings.ini zmienić wpis False na True w 9 linii: EnableWallpaperChanging=False.

Do uruchomienia stabilnej wersji HTC Home wymaga środowiska minimum .NET Framework 3.5, Rozwojowa wersja HTC Home 2 Alpha może działać niestabilnie za to ma ładniejszy wygląd oraz na bieżąco rozwijane są jego możliwości. Oprócz zegara, którego rozmiar można skalować suwakiem tak, że zmieści się jako gadżet Sidebara, mamy możliwość wyświetlenia kalendarza, zmiany skórki, dźwięków i innych funkcji. Za to wymaga najnowszych bibliotek NET Framework 4.0.

Nie ma do niego także spolszczenia. Jest na to jednak rada. Można samemu spolszczyć angielskie (lub rosyjskie) pliki językowe, ale prościej będzie skopiować istniejący plik pl-PL.xaml ze stabilnej wersji 1.1 lub 1.9 (z folderu Localization) do TC Home 2.0\Widgets\WeatherClock\Localization\. Nie zawsze jednak to działa, bo od jakiegoś czasu opcje zegara zostały całkowicie przekonstruowane i jak już wspomniałem, z każdym wydaniem dodawane są nowe funkcje. Ja sam przetłumaczyłem wersję 2.0 166. (w sumie 5 plików językowych).Po uruchomieniu wersji rozwojowej 2.0 nic się nie dzieje na pulpicie. Należy kliknąć na ikonę w zasobniku systemowym i dopiero z menu kontekstowego wybrać odpowiednie widżety: zegar, kalendarz, aktualności lub zakładki (karty) itd.

AKTUALIZACJA
Dostępne jest już spolszczenie do 1.9.
Pobierz je, rozpakuj i z folderu Localization skopuj plik językowy pl-PL.xaml do takiego samego folderu w HTC Home, oraz z folderu WeatherProviders podfolder pl_PL (z dwoma plikami) do identycznego w zegarze.

UWAGA! Jeśli zegar nie chce działać i zawiesza się (2.0) zmień dostawcę pogody z AccuWeather na MSN.

HTC Home 1 i alfa 2 testowałem zarówno na XP jak i na Windows 7. Od wersji 1.6 zegar nie potrzebuje bibliotek .NET Framework 4!. Wystarczy 3.5, nawet w XP, co innego v2.0>.

Strona domowa | Windows 7/Vista/XP | Pobierz 1.10Pobierz 2.0beta | Spolszczenie

9 komentarzy:

 1. I całe szczęście, że nie ma efektów dźwiękowych - więcej byłoby problemów z wyłączaniem podczas grania, oglądania filmów, słuchania muzyki, niż by to było warte.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jednak w najnowszej wersji 2.0 166 już są! Można je wyłączyć w ustawieniach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, ja mam problem z wersją 1.9 jak chce ustawić lokalizację na swoja miejscowość (Jarocin) to pojawia mi się komunikat "Obiekt docelowy wywołania zgłosił wyjątek" i blokuje się program, dodam przy Poznaniu wszystko dobrze chodzi, wcześniej wszystko działało jakiś tydzień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio HDC nie chce współpracować z dostawcą pogody AccWeather. Zmień na MSN - powinno pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! Ja zainstalowałem wersję 2.3 BUILD, jednak widok pogody nie jest animowany.
  Co jest powodem?
  Ps.W zakładkach mam zaznaczone 'animacja pogody'.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaki masz system XP, Vista czy 7? Nie masz animacji, czy także brak pogody, właściwej temperatury itp? Może jak w poprzednim komentarzu wystarczy zmienić dostawcę pogody...

  OdpowiedzUsuń
 7. jaj podmienić skórkę w htchome?

  OdpowiedzUsuń
 8. Kliknij na zegarze prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Ustawienia. W ustawieniach otwórz kartę Skórki (Skin) i zmieniasz...

  OdpowiedzUsuń
 9. czy ta aplikacja jest także dostępna na telefon z androidem samsung galaxy GIO????

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails