25 września 2010

Photo Scissors Pilot - inteligentne skalowanie obrazu i usuwanie niechcianych elementów

Na pewno niejeden fotograf miał już taką sytuację, gdy w momencie robienia zdjęcia - tego unikalnego, wyjątkowego, w kadr wpadła mu przypadkowa osoba. Albo później, podczas przeglądania zdjęć doszuka się w nich jakichś wad lub szpecących obiektów. Najlepiej byłoby je usunąć, ale dla amatora nie jest to takie proste. Drobne wady da się usunąć metodą klonowania w prawie każdym programie graficznym, ale z większymi i dodatku na skomplikowanym tle nie jest to już takie proste i zniechęci niejednego.
Photo Scissors Pilot to uniwersalne narzędzie do usuwania z cyfrowych zdjęć przypadkowych i niepożądanych obiektów, jakie mogły wkraść się do kadru podczas wykonywania zdjęcia. Służy także do automatycznego skalowania zdjęcia, z jednoczesną ochroną głównych motywów przed deformacją. Jest na tyle inteligentny, że zmieniając rozmiar zdjęcia, lub usuwając obiekt wybiera mało istotne fragmenty, nie naruszając głównego motywu.

Program działa na podobnej zasadzie, co opisywana już przeze mnie wtyczka do Gimpa Liquid rescale i automatycznie wypełnia puste miejsca po usuwanych obiektach najbardziej zbliżonymi pikselami pobieranymi z sąsiedztwa. Wszystko co użytkownik musi zrobić to wyznaczyć obiekt(y) do usunięcia oraz zwrócić uwagę na inne szczegóły, ewentualnie zabezpieczając je przed deformacją.

Funkcje:
 • Smart remove - inteligentne usuwanie jednych obiektów, przy jednoczesnej ochronie innych
 • Wybór kierunku usuwania (w pionie i/lub poziomie)
 • Możliwość przywrócenia pierwotnego rozmiaru zdjęcia
 • Smart resize - inteligentna zmiana rozmiarów obrazu
 • Zmiana odstępów pomiędzy głównymi obiektami (ze zmianą rozmiaru obrazu)
 • Resize - tradycyjna zmiana rozmiarów obrazu
 • Crop - zwykłe kadrowanie obrazu
 • Smart Patch - dokładne (w powiększeniu) kopiowanie lub retuszowanie szczegółów
 • Podstawowe operacje takie jak obroty, korekta kolorów, jasności, kontrastu obrazu itp.

Narzędzie jest łatwe w używaniu, a to dlatego, że zawiera wbudowany wideo-instruktaż informujący użytkownika o wszystkich dostępnych funkcjach i ich możliwościach - podobnie jak w Picture Cutout Guide, ma nawet identyczny interfejs.
Aby usunąć niechciany obiekt wybieramy funkcję Smart Remove (nożyczki) i czerwonym pędzlem Removal zamalowujemy (dokładnie) wszystkie jego części. Jeśli za zdjęciu znajdują się obiekty, które mogą zostać zdeformowane, wtedy zielonym pędzlem Safe zaznaczamy ich obrys (nie trzeba zamalowywać środka). Podczas procesu usuwania obraz jest pomniejszany o rozmiar obiektu i jeśli ma powrócić do oryginalnych rozmiarów, wtedy zaznaczamy opcję Stretch to Save Size, jeszcze przed kliknięciem przycisku Start.
Proces obróbki obrazu obserwujemy w czasie rzeczywistym. Po jego zakończeniu, przyciskiem Clear usuwamy chroniącą maskę i jeśli zauważymy jakieś niedokładności lub wady, łatwo doszlifujemy i skorygujemy je narzędziem Smart Patch (igła z nitką).

Gdy ze zwykłego zdjęcia mamy zamiar zrobić panoramiczne, wystarczy użyć funkcji Smart Resize (lupa). Postępujemy podobnie (jak poprzednio) i zabezpieczamy wrażliwe obiekty przed deformacją oraz suwakiem szerokości Width powiększamy rozmiar do oczekiwanych wartości.

Program w wersji demo obsługuje wszystkie wcześniej wymienione funkcje. Posiada jednak dość istotne ograniczenie - zapisuje przetworzony obraz tylko we własnym formacie graficznym TPI, co praktycznie uniemożliwia wykorzystanie takiego zdjęcia poza tym programem.Częściowo problem ten obejść można powiększając interfejs aplikacji do maksymalnych rozmiarów pulpitu, ukrywając jednocześnie pasek narzędzi i narzędzia funkcyjne, a następnie dowolnym programem do tzw. zrzutów ekranu przechwycić i zapisać obraz w jakimś popularnym formacie graficznym.
Rozmiar takiego obrazu (zrzutu) będzie jednak ograniczony rozdzielczością ekranu, co w warunkach amatorskich powinno wystarczyć. Komu to nie odpowiada, może oczywiście kupić pełną wersję.

Program dostępny jest także w postaci wtyczki do Photoshopa, a po zastosowaniu dodatkowej wtyczki pspi także Gimpa.
Po zainstalowaniu programu odpowiednią wtyczkę PhotoScissorsPilotPlugin.8bf znajdziemy w folderze C:/Program Files/Two Pilots/Photo Plugins/, którą (w przypadku Gimpa) należy skopiować do folderu wtyczek Pluginy_PS tak, jak to wyjaśniłem w tym artykule.
Wtyczka dostępna będzie w menu Filtry->TwoPilots-> PhotoScissors Pilot.

Strona domowa | demo | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

1 komentarz:

 1. Porządnie złożony blog. Like it! No może poza tym kiczowatym zegarem-widgetem... Pozdr, dr guru.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails