8 września 2010

RIOT - optymalizacja parametrów kompresji i jakości obrazu

Przy publikowaniu zdjęć niejednokrotnie zachodzi potrzeba zoptymalizowania obrazu tak, by przy niezmienionych rozmiarach uzyskać jak najmniejszy plik, a przy tym niewiele stracić na jego jakości. Szczególnie istotne jest to dla właścicieli stron internetowych, ale nie tylko. Także przy przesyłaniu grafiki do portali społecznościowych, czy mailem do przyjaciół mała waga pliku jest bardzo ważna. Optymalizacja grafiki nie jest jednak taka prosta i bez specjalistycznych narzędzi trudna do uzyskania.
Radical Image Optimization Tool (w skrócie RIOT) to bezpłatne i niewymagające instalacji narządzie służące do optymalizacji plików graficznych. Nie tylko przydaje się do zmniejszania rozmiarów grafiki w tradycyjny sposób, metodą skalowania za pomocą znanych filtrów Lanczos3, Catmull Rom, B-Spline i innych, ale przede wszystkim umożliwia optymalizację parametrów kompresji tak, by jak najmniej stracić na jakości, a uzyskać najmniejszy plik wynikowy. Nie do pogardzenia jest także fakt, że program dostępny jest również w postaci wtyczek do najpopularniejszych programów graficznych Gimp-a, IrfanView-a i XnView-a.

Główne funkcje:
 • Automatyczna obsługa wielu formatów graficznych (w tym PSD i RAW)
 • Zapis do trzech popularnych formatów JPEG, PNG i GIF
 • Podgląd obrazu w czasie rzeczywistym (źródłowego i przetworzonego)
 • Kompresja do zadanej wielkości (wagi) pliku
 • Szybkie przetwarzanie (w pamięci) z natychmiastowym podglądem rezultatu (waga, rozmiar, jakość)
 • Przetwarzanie wsadowe (wiele plików naraz)
 • Obsługa metadanych EXIF, IPTC, Adobe XMP, profile ICC, komentarzy
 • Transfer metadanych pomiędzy formatami graficznymi (nierozpoznane są usuwane).
 • Podstawowe narzędzia graficzne: obracanie, odwracanie, powiększanie (zoom)
 • Korekcja naświetlania: jasność, kontrast, gamma
 • Redukcja nieużywanych kolorów dwiema metodami (formaty PNG i GIF)
 • Adaptacja algorytmu mapowania tonalnego Drago dla obrazów HDR

Jest prosty w użyciu. Zarówno przez początkujących użytkowników jak i doświadczonych, dla których przewidziano dodatkowe opcje pozwalające dostosować przetwarzanie do własnych potrzeb.

Właściwie zaraz po uruchomieniu Riot.exe i otwarciu zdjęcia (ikoną Open), w czasie rzeczywistym zostaje automatycznie zoptymalizowane - z domyślnymi parametrami. Z lewej strony okna mamy podgląd oryginalnego, a z prawej przetworzonego zdjęcia. Gdy chcemy bliżej przyjrzeć się szczegółom wystarczy powiększyć podgląd. Powyżej grafik mamy dokładny (w bajtach i kilobajtach) podgląd bieżącej wagi pliku.

Jeśli domyślny rozmiar pliku nam nie odpowiada, przyciskiem Compress to size mamy możliwość skorygować jego wagę do żądanych potrzeb. Wystarczy wprowadzić nową wartość (w kilobajtach) w odpowiednie pole. Pod oknem podglądu mamy możliwość wyboru formatu graficznego JPEG, PNG lub GIF, do którego chcemy zapisać plik. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą w nich skorygować parametry jakości, kompresji, dekodowania, optymalizacji, jasności, kontrastu, gamma i innych wartości, dostępnych w zależności od wybranego formatu.Jeśli w pliku zawarte są metadane możemy zlecić ich usunięcie lub pozostawić je.  Zostaną  przekopiowane do nowego formatu. Po skorygowaniu wszystkich parametrów klikamy w pasku narzędziowym na ikonę Save zapisując zoptymalizowane zdjęcie.Jak już wspomniałem wcześniej RIOT dostępny jest także w formie wtyczek do trzech programów Gimp, IrfanView i XnView. W przypadku Gimpa, którego jestem zwolennikiem, należy pobrać i rozpakować uniwersalne archiwum Riot_dll, odszukać Riot.dll, FreeImage.dll oraz w dołączonym podfolderze Gimp-plugin plik Riot.exe i wszystkie 3 pliki przenieś lub skopiować do właściwego folderu wtyczek Gimpa. Domyślnie będzie to lokalizacja C:/Program Files/Gimp-2.0/lib/Gimp/2.0/plug-ins.Po uruchomieniu Gimpa, w menu Plik znajdziemy dodatkową opcję Save for Web with RIOT... po wybraniu której otworzymy interfejs wtyczki, w której przeprowadzić możemy wszystkie powyżej opisane operacje na grafice.

RIOT 0.4.2 dostępny jest zarówno w wersji instalacyjnej, jak i portable. Tej drugiej nie musimy instalować. Wystarczy rozpakować archiwum na dowolny nośnik, np. pendrive-a i uruchomić wykonywalny plik Riot.exe.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz 0.4.2 (portable)

3 komentarze:

 1. Też opisywałem ten program dawno temu na łamach Hotfix.pl i muszę przyznać że jest to jeden z najlepszych programów (jest jeszcze jeden jeszcze lepszy ale już nie taka komfortowa obsługa jak tutaj).

  I jeszcze jedno, riot w formie pluginu jest wersją nieco okrojoną.

  Generalnie RIOT + inne narzędzia do optymalizacji = bardzo dobra i skuteczna optymalizacja, można dzięki temu znacząco zmniejszyć wagę pliku.

  PS. Artykuł fajnie opisany choć dość ogólnie.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem którą wersję opisywałeś. Program jest dość stary, ale ta najnowsza wersja 0.4.2 w formie pluginu do Gimpa nie jest okrojona (inne nie sprawdzałem). Ma te same funkcje co główny program.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails