12 sierpnia 2010

Picture Cutout Guide - łatwe wyodrębnianie obiektu z tła

Zaawansowane cyfrowe manipulacje na zdjęciach, wycinanie elementu z jednego i wklejanie do innego, czyli fotomontaże cieszą się niezwykłą popularnością. Bez specjalistycznego oprogramowania jest to jednak operacja żmudna i raczej przeznaczona dla cierpliwych i zaawansowanych użytkowników. Poniższy program znacznie ułatwi zadanie amatorom fotomontaży.
Picture Cutout Guide Lite to darmowa wersja komercyjnego produktu, który służy do oddzielania dowolnego obiektu z niejednolitego tła i wklejania do innego, co pozwala na łatwe fotomontaże i tworzenie niepowtarzalnych kompozycji. W odróżnieniu od innych tego typu programów charakteryzuje się niezwykle prostym, a zarazem skutecznym sposobem wycinania elementu.

W zasadzie wystarczy obrysować obiekt dookoła, co nie jest zbyt trudne, bo pędzel jest szeroki, a następnie wcisnąć przycisk Separate. Resztę program wykona samodzielnie. Oddzielony obiekt można potem wkleić do innego tła (tylko pełna wersja), zapisać w jednym z czterech formatów graficznych: JPG, PNG, BMP, TIFF do późniejszego wykorzystania, albo poddać dalszej obróbce (pełna i Lite).

Dostępne efekty:
  • Color - obiekt wyodrębniony na jednokolorowym tle (kolor do wyboru)
  • Shadow - wyróżniony obiekt na przyciemnionym oryginalnym tle
  • Blur - obiekt znajduje się na oryginalnym nieco przydymionym i rozmytym tle
  • Monochrome - wyróżniony kolorowy obiekt na oryginalnym, czarno-białym tle

Wersja bezpłatna Lite okrojona jest niestety z możliwości bezpośredniego wklejania wyciętego obiektu do innego tła (brak przycisku Paste Object) i można jedynie stosować wyżej wymienione efekty.
Brak tej funkcji można ominąć tak, że wycinamy obiekt z efektem Color i zapisujemy w jednym z dostępnych formatów np. PNG. Otwieramy obraz w innym programie obsługującym warstwy, powiedzmy Gimpie i narzędziem zaznaczania koloru łatwo usuniemy jednokolorowe tło, a wyodrębniony obiekt zmontujemy w inne.

Interfejs programu zawiera krótkie filmiki instruktażowe pod przyciskiem Demonstration, co pozwala każdemu użytkownikowi szybko zorientować się jak obsługiwać i używać poszczególne funkcje.

Program dostępny jest także w postaci wtyczek do najpopularniejszych programów graficznych Photoshopa i Corel Painta, a po zastosowaniu dodatkowej wtyczki pspi także Gimpa.
Po zainstalowaniu aplikacji odpowiednią wtyczkę PictureCutoutGuidePlugin.8bf znajdziemy w folderze C:/Program Files/Two Pilots/Photo Plugins/, którą (w przypadku Gimpa) należy skopiować do folderu wtyczek Photoshopa - Pluginy_PS - tak jak to wyjaśniłem w tym artykule.

Po uruchomieniu Gimpa wtyczka dostępna będzie w menu Filtry->TwoPilots-> PictureCutout...

Strona domowa | Free | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails