23 sierpnia 2010

Cameyo - łatwa wirtualizacja aplikacji

Cameyo to bezpłatny program, który służy do łatwej wirtualizacji dowolnej aplikacji. Innymi słowy pozwala przechwycić proces instalacji jakiegoś programu i stworzyć z niego samowystarczalny pakiet - wykonywalny plik pracujący w wirtualnym środowisku (coś w rodzaju wersji mobilnej - portable), co umożliwia potem używanie go bez potrzeby instalacji, także na innym komputerze, albo dysku USB. Ale to nie wszystko, bowiem Cameyo umożliwia także spakowanie kilku aplikacji w jeden pakiet i uruchomienie wszystkich jednocześnie jednym plikiem wykonywalnym. W takim pliku znajdują się wszystkie potrzebne pliki, wpisy rejestru itp. dane.

Obsługa programu jest stosunkowo prosta i pozwala każdemu użytkownikowi, nawet mało zaawansowanemu stworzyć przenośną wersję ulubionej aplikacji.

1. Po instalacji Cameyeo i uruchomieniu pliku Launcher klikamy Capture installation, lub bezpośrednio uruchamiamy plik Packager - z pominięciem okna interfejsu.Program utworzy migawkę systemu (ang. snapshot), co pozwoli później kontrolować wszystkie działania instalatora przechwytywanej aplikacji. W zależności od rozmiaru dysku i rejestru, zainstalowanych aplikacji itp. może to trochę potrwać.

2. Teraz instalujemy program, z którego chcemy stworzyć wirtualną, mobilną wersję. Jeśli mamy już takowy zainstalowany w systemie, musimy go wcześniej odinstalować (jeszcze przed tworzeniem migawki).
Zaraz po zakończeniu instalacji klikamy na przycisk Install done.3. Rozpocznie się kolejne tworzenie migawki, tym razem w celu wyodrębnienia wszystkich zaistniałych zmian. Ta operacja może także chwilę potrwać...
4. W kolejnym kroku należy podać nazwę naszej aplikacji [1], a w drugim polu wskazać miejsce zapisu [2]. Przed kliknięciem przycisku OK w trzecim polu należy podświetlić główny, wykonywalny plik (exe) [3]. W niektórych przypadkach może być ich kilka, ale w większości będzie tylko jeden.

5. Cameyo rozpocznie właściwe konstruowanie pakietu, a o jego zakończeniu powiadomi nas odpowiednim komunikatem.
Teraz wystarczy przejść do miejsca zapisu, otworzyć folder i uruchomić w nim główny plik. Można go oczywiście skopiować na inny komputer lub przenośne urządzenie USB np. pendrive-a. Tak stworzone pakiety są gotowe do pracy niezależnie od ich miejsca zapisu zaraz po uruchomieniu ich głównego pliku exe.

Druga część Package Editor pozwala na zaawansowaną edycję stworzonych pakietów, a dokładniej zmianę ich nazw, zmianę nazwy pliku wykonywalnego, wizerunku ikony, dodawanie-usuwanie plików, podgląd wpisów z rejestru zawartych w pakiecie itp. Jest jednak przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą co robią.
Cameyo jest jeszcze w wersji rozwojowej beta i może nie działać prawidłowo lub powodować błędy na niektórych konfiguracjach systemu i należy mieć to na uwadze. Mogą także trafić się aplikacje, które nie będą pracowały prawidłowo w wirtualnym środowisku, bo potrzebują więcej komponentów systemowych.

Więcej szczegółowych informacji dowiemy się z pliku online Cameyo SDK lub na forum.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

2 komentarze:

  1. Ja też dzisiaj dorwałem ten program, ale z innej strony i od razu go przetestowałem, bo wydawał się interesujący. Aplikacja tworzy autonomiczne pliki wykonywalne, lecz nie jest to jak aplikacje w technologi Thinstall. Po uruchomieniu tworzone są pliki w folderze Dane aplikacji (XP) i wpisy w rejestrze, które zawierają ustawienia. Pliki i wpisy pozostają po zamknięciu aplikacji. Więc nie jest to sposób na tworzenie aplikacji typowo portable.

    OdpowiedzUsuń
  2. Programy do tworzenia odmian portable z instalacyjnych programów, we wspomnianej technologi Thinstall są bardzo drogie, a tego może każdy używać i tworzyć, bądź co bądź wersje przenośne. Nieważne jaką metodą. Ważne, że działają na innych komputerach... I o to w tym chodzi.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails