4 czerwca 2010

Screenpresso - profesjonalne tworzenie zrzutów ekranowych

Screenpresso to bezpłatny program do łatwego tworzenia tzw. zrzutów ekranu, zarówno całego pulpitu (łącznie z przewijaniem), jak i zaznaczonego regionu. Wyróżnia się bardzo dużymi możliwościami konfiguracyjnymi i edycji tworzonego zrzutu na który nałożyć można bezpośrednio z aplikacji ciekawe efekty, np. prostokątne lub owalne ramki, dymki z opisami, strzałki wskazujące, numerki czy matowe rozmycia (maskowanie tekstu itp.), co bardzo przydaje się podczas publikowania zrzutów we wszelkiego rodzaju poradnikach internetowych, chociażby w moim blogu.

Ponadto każdy zrzut można poddać edycji i otoczyć ramką z zaokrąglonymi rogami, dodać efektowny cień albo zastosować odbicie (refleks). Pełna lista efektów i funkcji dostępna jest na stronie producenta.

Właściwie każdy efekt po umieszczeniu na grafice można indywidualnie dostosować (kolor, kształt, rozmiar, czcionkę itp.) bezpośrednio z menu kontekstowego. Poniżej edycja strzałki ...

oraz ramki (kolor, przeźroczystość, grubość, pochylenie, zaokrąglenie narożnika, stopień refleksu, cienia itp.)

Wszystkie operacje jak kadrowanie, zmiana rozmiaru zrzutu, ramki i inne efekty wykonywać można w wbudowanym edytorze dla każdego obrazu osobno, ale prościej i wygodniej będzie wstępnie skonfigurować i zastosować je jako szablon (wzór) dla wszystkich następnych. Dokonamy tego w Ustawieniach w karcie Screenshot w Image resizing i Image effect, zaznaczając Yes, a następnie ustawiając w Configure.

Usprawni i zautomatyzuje tworzenie jednakowych zrzutów, tym bardziej, że przechwytywanie pełnego lub tylko części ekranu wykonujemy tym samym skrótem Print (PrtSc) z dodatkowym klawiszem:

 • Print - zrzut regionu/okna
 • Print+Shift - zrzut ostatniego rejonu
 • Print+Ctrl - zrzut pełnego ekranu
 • Print+Shift+Ctrl - zrzut przewijanego ekranu
 • Print (przytrzymany) - podgląd historiiScreenpresso zapisuje historię tworzonych zrzutów (łatwą do wywołania z ikonki zasobnika systemowego), co pozwala wygodnie zarządzać przechwyconymi obrazami i wykonać kilka, a dopiero później poddać je edycji. Pliki zapisuje w popularnych formatach graficznych PNG, JPG, GIF i BMP, jednak zalecany jest obsługujący przezroczystość PNG.

Jak przystało na nowoczesne narzędzie, przy przechwytywaniu regionu ekranu do dyspozycji mamy dokładną lupę pozwalającą precyzyjnie zaznaczyć fragment okna z dokładnością do piksela.

Nie bez znaczenia jest także możliwość uruchomienia narzędzia bez potrzeby instalacji, chociaż istnieje taka możliwość oraz to, że częściowo interfejs jest spolszczony (tylko v1.1.0).

Od wersji 1.1 Screenpresso nareszcie prawidłowo obsługuje w systemach Windows 7 i Vista przeźroczystość w zaokrąglonych narożnikach zrzutu bez irytującego tła.
UWAGA! W uaktualnieniu do wersji 1.1.1 nie wiedzieć czemu producent usunął wersję polską?

Strona domowa
Licencja: freeware
Wymagania w XP: Net Framework
System: Windows 7/Vista/XP/2003
Pobierz: Screenpresso.1.1.exe

2 komentarze:

 1. Ciekawy program, pobiorę z ciekawości. Dużym plusem pobieranie obrazu okna przewijanego..

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że wbudowany edytor nie posiada możliwości znakowania zrzutów znakiem wodnym.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails