6 października 2009

Predator - chroń komputer za pomocą klucza USB

Predator Free Edition to bezpłatne narzędzie pozwalające bardzo szybko uniemożliwić korzystanie z komputera przez nieuprawnione osoby prostym wyjęciem klucza-pendrive'a z gniazda USB. Zablokowana zostanie wtedy klawiatura oraz mysz. Po 3-krotnym wciśnięciu dowolnego klawisza wywołane zostanie okno dialogowe proszące o podanie hasła. W przypadku, gdy intruz spróbuje 3 krotnie użyć błędnego hasła uruchomi alarm dźwiękowy oraz zablokuje możliwość dalszego korzystania z klawiatury przez okres 5 minut. Dodatkowo próba ta zostanie odnotowana w dzienniku zdarzeń, co pozwoli stwierdzić manipulacje podczas naszej nieobecności.

Jednak właściciel nie musi wpisywać żadnego hasła, wystarczy jak włoży swój pendrive-klucz do gniazda, a komputer natychmiast zostanie odblokowany. W przypadku zguby lub kradzieży tego klucza może awaryjnie użyć znanego sobie hasła, a potem wygenerować nowy klucz na nowym pendrive. Predator zmienia co jakiś czas kod klucza, więc poprzedni będzie już nieaktualny. Z tego powodu nic nie da nieautoryzowane skopiowanie klucza.

Instrukcja obsługi:
1. Zainstaluj pobrany plik instalacyjny na lokalnym dysku, najczęściej będzie to typowa lokalizacja C:\Program Files\Predator\

2. Włóż pendrive do gniazda USB (nie musisz obawiać się, że zostaną nadpisane lub usunięte znajdujące się tam pliki) i uruchom skrót Predatora na pulpicie lub odszukaj w menu Start->Wszystkie programy->Predator->Predator.

3. Po otwarciu okna z preferencjami przygotuj sobie hasło i wpisz (minimum 6 znaków) w pole New password [1], a w polu USB Flash Drive [2] sprawdź czy ustawiona jest właściwa litera włożonego przed chwilą pendrive'a (u mnie jest to litera I). Jeśli nie jest prawidłowa, z rozwijanego menu ustaw właściwą. Po zaznaczeniu opcji Autostart with Windows [3] Predator będzie uruchamiany automatycznie podczas każdego startu systemu Windows. Warto wtedy włożyć klucz do gniazda, abyś nie musiał wpisywać hasła. W przypadku, gdy nie zaznaczysz tej opcji, do ochrony komputera musisz przedtem włożyć pendrive do gniazda i uruchomić Predatora.

4. Po sprawdzeniu ustawień (szczególnie ważna jest właściwa litera dysku USB) kliknij na przycisk Create Key [4] oraz OK [5]. Na pasku zadań koło zegara zacznie migać ikonka Predatora (kłódka) oznaczająca uruchomienie monitoringu.

5. Przed odejściem od komputera sprawdź, czy kolor ikonki nie jest czerwony, który oznacza zapisywanie klucza). Jeśli jest żółty i ikona miga możesz śmiało wyjąć pendrive'a. Pulpit zostanie po krótkiej chwili przyciemniony, jego ikony ukryte, zminimalizowane wszystkie otwarte okna oraz zablokowana klawiatura i mysz.

6. Po włożeniu klucza do gniazda możesz kontynuować pracę na komputerze bez obawy, że ktoś przeczytał lub wykradł jakieś poufne dane podczas Twojej nieobecności.

Zawsze możesz z menu kontekstowego ikony (koło zegara systemowego) wstrzymać lub zakończyć monitorowanie. Ikona wtedy nie miga. Z tego samego menu możesz także podglądnąć zapisy w dzienniku zdarzeń.

Więcej szczegółowych danych znajdziesz w ang. instrukcji oraz FAQ.
Opis dotyczy wersji 1.2 Free.

Strona domowa
Licencja: freeware (do użytku prywatnego)
System: Windows 2000sp3/XPsp1/2003/ Vista/7
Wymagania: .NET Framework 2.0>>

Pobierz:  Predator 2.3free

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails