11 października 2009

Colibri - szybszy i łatwiejszy dostęp do programów

Colibri to mała aplikacja typu "launcher" zastępująca pasek szybkiego uruchamiania, lub tradycyjne menu Start, która usprawnia i przyśpiesza naszą codzienną pracę z komputerem, a dokładniej pozwala szybko odnaleźć i uruchomić wszelkie zainstalowane oprogramowanie w komputerze. Zintegrowaną wyszukiwarką Google w prosty sposób można otwierać hiperłącza, lub kopiować [Ctrl+C] i wklejać [Ctrl+V] do Colibri systemowe ścieżki plików, folderów czy dokumentów dla ich otwarcia bez użycia myszki. Nowa wersja posiada przebudowaną bazę danych z funkcjami audio, panelu sterowania, a także odnowiony interfejs użytkownika z obsługą wielu monitorów oraz możliwością zmiany tematów (skórek). Jednak domyślnie dołączony jest tylko jeden temat Default. Inne trzeba szukać na własną rękę w internecie, np. TheFuzion, 15themes ColibriTalk, Xwiki skins itd, (poniżej temat Blue Plastic).

Do wywołania interfejsu wystarczy wcisnąć skrót Ctrl+Spacja i wpisać pierwsze litery poszukiwanego programu, muzyki, dokumentu linku itp, aby Colibri zaproponował nam całą listę podpowiedzi.
Możemy zaakceptować propozycję lub wybrać z dostępnej listy, kursorami góra-dół ten właściwy, albo doprecyzować zapytanie wpisując kolejną literę. Program zawiera wsparcie dla Mozilla Firefox, iTunes i WinAmp, więc gdy mamy któryś z nich zainstalowany, automatycznie uruchomi przeglądarkę po wpisaniu linku lub odtwarzacz WinAmp, jeśli jest to plik muzyczny mp3, wma itp.
Poruszamy się wyłącznie za pomocą klawiatury i to głównie kursorami, a właściwy wybór potwierdzamy klawiszem Tab, Enter lub prawym kursorem. Lewym kursorem cofamy się o jedno podmenu wyżej.

Jak wejść do ustawień?
W zasobniku systemowym (ikony na pasku koło zegara) odszukujemy ikonę Colibri i z menu wybieramy Show Preferences, albo drugi sposób: wciskamy znany już nam skrót Ctrl+Spacja, wpisujemy pierwsze litery Colibri...... a potem dwa razy Enter lub prawy kursor.
Następnie kursorem w dół otwieramy dodatkowe podmenu i wybieramy odpowiednią opcję np. Theme, potwierdzając wybór prawym kursorem, Enterem lub klawiszem Tab... Teraz ponownie kursorem w dół otwieramy listę z listą dostępnych skórek. Wybór potwierdzamy prawym kursorem, klawiszem Tab lub Enter. Tak samo otwieramy inne ustawienia przechodząc przez kolejne menu, podmenu itd.


Jak już wspomniałem domyślnie jest tam tylko jedna skórka Default. Wszystkie nowe ściągnięte z internetu tematy umieszczamy w folderze Themes launchera, każdy w osobnym podfolderze z własną nazwą.

Podczas instalacji warto zaznaczyć tryb portable. Zapisuje wtedy wszystkie swoje ustawienia w folderze z którego został uruchomiony. Umożliwia to jego instalację na dyskach zewnętrznych USB, np. pendrive.

Podobne programy [Blaze], [Launchy]

Strona domowa
Licencja: bezpłatna
System: Windows 2000/XP
Pobierz: Colibri17a.exe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails