8 października 2009

TidyTinyPics - masowa zmiana rozmiaru cyfrowych zdjęć

TidyTinyPics to niewielki i prosty program, jeszcze w wersji beta, służący do masowej zmiany zdjęć o dużych rozmiarach wykonanych głównie aparatami cyfrowymi, które zapisywane są w dużych rozdzielczościach, formacie graficznym JPG i mają ponad 1-2 MB. Przy dużych ilościach takich zdjęć doskonale sobie radzi z ich przeskalowaniem. Wystarczy przeciągnąć pojedyncze zdjęcia lub od razu całe foldery włącznie z zawartymi podfolderami do okna z lewej strony interfejsu, a następnie wprowadzić żądaną szerokość w okno Width np. 800 pikseli. Program zachowuje proporcje zdjęcia i automatycznie dostosuje wysokość zdjęcia w drugim polu Height. Można jeszcze dostosować jakość zapisu pliku JPG (domyślnie nastawiona jest wartość 90%).

Teraz wystarczy potwierdzić naszą decyzję kliknięciem przycisku Rename & Resize!, aby uruchomić przetwarzanie zdjęć, z jednoczesną zmianą ich nazw. I tu mała uwaga. Jeśli są to zdjęcia cyfrowe to oryginalne nazwy np. P9200828.jpg zmieniane są na datę i godzinę wykonania fotografii 2009.08.10_18h14.jpg odczytywaną z metadanych EXIF. Jeśli tych danych nie znajdzie pliki oznaczane są kolejnymi cyframi 01, 02 itd.

Po zakończeniu pracy klikamy na przycisk Reset list i możemy rozpocząć nową sesję.

W tej wczesnej jeszcze wersji program nie pozwala zmienić katalogu docelowego, ani nazw plików, co oznacza, że pracuje na oryginalnym i nadpisuje wszystkie znajdujące się tam zdjęcia. Jeśli chcemy zachować również te oryginalne, powinniśmy wcześniej zrobić ich kopię. Na obecnym etapie nie obsługuje także innych formatów graficznych poza JPG. Być może w przyszłych wersjach będą już dostępne rozszerzone funkcje.

Podobne programy: [Resize My Photos], [Shrink Pic], [Easy Image Modifier], [PhotoRazor], [VSO Image resizer]

Strona domowa
Licencja: Microsoft Public License (Ms-PL)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: TidyTinyPics0.12.beta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails