29 maja 2009

Shrink Pic - automatyczne zmniejszanie dużych zdjęć cyfrowych

Wszyscy znamy problem wysyłania na różne strony internetowe zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym. Są w dużej rozdzielczości, odpowiednie do druku, ale nie do wysyłania i "ważą" ponad 1 MB. Zajmują dużo miejsca na dysku, obciążają łącze, a większość portali odrzuca przyjęcie tak dużych zdjęć. Zanim wyślemy takie zdjęcie powinniśmy zmniejszyć je do optymalnych, mniejszych rozmiarów, co nieraz bywa kłopotliwe, bo nie dość, że musimy ciągle o tym pamiętać, to jeszcze za każdym razem uruchamiać odpowiedni program do tego, na przykład VSO Image Resizer, PhotoRazor lub jakikolwiek inny...

ShrinkPic to stosunkowo mały program, który wyręcza nas od ciągłego pilnowania czy zdjęcie zostało już zmniejszone, czy nie. Upraszcza i automatyzuje cały proces wysyłania zdjęć pocztą elektroniczną lub przeglądarkami internetowymi na różnego rodzaju portale, takie jak Nasza-klasa, Fotka, blogi, galerie internetowe itp.

Program po zainstalowaniu i wstępnym skonfigurowaniu działa w tle. Jego ikonka w zasobniku systemowym informuje nas, że program czuwa. Automatycznie wykryje próbę wysłania dużego zdjęcia i w locie zmniejszy je do ustalonych wcześniej rozmiarów i formatu graficznego. I to niezależnie od tego czy wysyłamy zdjęcie jako załącznik programem pocztowym, czy za pomocą przeglądarki internetowej. Poinformuje nas o tym odpowiednim komunikatem w "dymku" (koło zegara). I nie musimy obawiać się o oryginał zdjęcia, bowiem program tworzy jego kopię.

Obsługa programu jest prosta. Wystarczy w pierwszej karcie Compression Level określić do jakiego rozmiaru mają zostać zmniejszone zdjęcia. Optymalną rozdzielczością będzie 800x600 pikseli i waga pliku około 50-150 kB czyli Medium Compression.
Tu także w wewnętrznej przeglądarce mamy możliwość podglądu zdjęcia już po przeskalowaniu, ale jeszcze przed jego wysłaniem.
W drugiej karcie Photo Types zaznaczamy, do jakiego formatu ma być konwertowane zdjęcie: JPG, PNG, BMP, TIF lub GIF. Najczęściej wybieramy format JPG lub zalecany PNG.
Od tego momentu nie musisz już przejmować się, że jakiś portal odrzuci Twoje zdjęcie z uwagi na jego zbyt duży rozmiar.

Aplikacja obsługuje:
  • Przeglądarki: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Operę.
  • Klienty pocztowe: Windows Mail, Outlook, Outlook Express, Thunderbird, Eudora, Poco Mail oraz Incredimail.
  • Komunikatory: Skype, MSN Messenger
  • Usługi: Gmail, Yahoo! Mail i Hotmail.

Shrink Pic posiada instalator, ale nic nie zapisuje w rejestrze. Kopiuje tylko program do folderu, więc z powodzeniem można korzystać z niego z dysku USB. Ma zresztą odpowiednią opcję w menu File: Copy to Flash drive.
Aby program automatycznie startował wraz z systemem Windows, należy w menu File zaznaczyć Launch on startup.


Strona domowa
Licencja: darmowy (freeware)
System: Windows 2000/XP/Vista
Pobierz: ShringPic18.exe

2 komentarze:

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails