7 maja 2009

BumpTop - zamień płaski pulpit na przestrzenny 3D

BumpTop to aplikacja przekształcająca nasz monotonny pulpit w przestrzenne środowisko pracy. Pracuje się na nim jak na prawdziwym biurku, a może nawet lepiej, ponieważ dokumenty, skróty aplikacji, widżety, podręczne notatki czy pokazy slajdów umieszczać można także na wirtualnych ścianach. W tym środowisku poruszamy się głownie za pomocą myszki, chociaż można użyć także skrótów klawiszowych czy klawiszy kursorów. Wystarczy kliknąć myszką na dowolną ścianę, aby po efektownej animacji przywołać ją na plan główny.
Z umieszczonymi na niej skrótami można zrobić wszystko to, co zwykle robimy na tradycyjnym pulpicie czyli uruchamiać, usuwać, przemieszczać w dowolne miejsce itp.

BumpTop posiada dużo więcej możliwości od zwykłego pulpitu. Zobacz film...

Przede wszystkim pozwala na sortowanie i grupowanie ikon i to na różne sposoby. Jednym kliknięciem myszy można pozbierać je wszystkie (lub tylko te wybrane) i umieścić w stertę, (ang. piles) tak jak plik dokumentów na prawdziwym biurku. Z takiej sterty łatwo wyjmiemy tylko tę potrzebną ikonę czy dokument, bez potrzeby jej rozkładania. Albo rozłożymy je wszystkie do półprzeźroczystych paneli (Grid), włożymy do osobnego folderu (Folderize) lub (Fan out), gdzie ikonki ze stosu rozkładają się po linii podążając za kursorem itp.
Wszystkie ikony, pokazy slajdów i inne elementy można dowolnie skalować oraz płynnie przenosić z jednego miejsca na drugi w zależności od naszych upodobań. A wszystkie te czynności wykonujemy za pomocą myszki i efektownego, półprzeźroczystego menu w kształcie koła.


Domyślnie na pulpicie umieszczone są miniatury slajdów (zwane Photo Frames) z najnowszymi zdjęciami z serwisu Flickr lub Picasa, ale można dodawać własne Ramki, chociażby Moje obrazy i umieszczać je na dowolnie wybranych ścianach pulpitu. Po kliknięciu na taką miniaturę zostanie w płynny i animowany (slickest) sposób uruchomiony pełnoekranowy pokaz w zintegrowanej przeglądarce. Częstotliwość zmian zdjęć czy jakość miniatur można dowolnie regulować w głównych ustawieniach pulpitu.
Podczas przeglądania jednego pokazu, prostym kliknięciem myszy można przejść do następnego pokazu albo wrócić do poprzedniego...


BumpTop obsługuje skórki (tematy), które wybieramy w opcjach konfiguracyjnych (karta Themes) aplikacji. Domyślnie zawiera tylko cztery, ale zawsze można pobrać kolejne, udostępnione przez innych użytkowników a nawet pokusić się i wykonać własne, publikując je na stronie Customize.org.

Darmowa wersja posiada pewne ograniczenia w stosunku do komercyjnej:

 • Tylko dwie samoprzylepne kartki
 • Zachowanie zgodnie z prawami fizyki (silnik)
 • Wizualizacja 3D
 • Tworzenie stert (stosów)
 • Okrągłe menu
 • Obsługa tematów (skórek)
 • Obsługa widżetów
 • Pokaz slajdów w trybie pełnoekranowym
 • Ograniczona obsługa klienta

Z moich testów wynika, że w minimalnym stopniu obciąża procesor (Athlon XP 2000+) oraz zajmuje średnio około 120 MB pamięci RAM. Przy jego możliwościach to naprawdę niewiele. Na uruchomionych aplikacjach można swobodnie pracować i w niczym to nie przeszkadza i nie spowalnia systemu, przynajmniej u mnie.

Po niedawnych poprawkach, wreszcie nie ma problemu z plikiem TexHelper, który jeszcze pół miesiąca temu nie pozwalał mi uruchomić tego programu.

Strona domowa
Licencja: bezpłatny (free)
System: Windows XP/Vista/7 (z najnowszymi SP)
Wymagania: OpenGL2.0, 1GB Ram, procesor 1.8 GHz
Pobierz: BumpTopInstaller1.0

1 komentarz:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails