5 maja 2009

Rohos Mini Drive - zaszyfruj i ukryj poufne dane na pendrive

Rohos Mini Drive tworzy na dowolnym urządzeniu flash USB zaszyfrowane i ukryte partycje, zabezpieczone hasłem. Nie są to jednak zwykłe partycje, ale wirtualne. Po włożeniu pendrive'a do portu USB nie zobaczymy dwóch dysków lecz tylko jeden, ten podstawowy, jakby to był zwykły pendrive. Dopiero po jego otwarciu i kliknięciu na ikonę Rohos.mini oraz podaniu prawidłowego hasła zostanie zamontowana ukryta partycja, a w systemie pojawi się dodatkowy dysk z odpowiednio przypisaną literą. Można na nim normalnie pracować, jak na zwykłym dysku.

Po zakończeniu pracy, jeszcze przed wyjęciem pendrive'a z gniazda odłączamy go, klikając na jego ikonę w zasobniku systemowym. Partycja zostanie automatycznie zaszyfrowana i ukryta.


Obsługiwane funkcje:
- tworzy szyfrowane partycje o limicie do 2GB
- automatycznie wykrywa pendrive'a
- nie wymaga instalacji na komputerze gościa, aby pracować z zaszyfrowaną partycją
- chroni hasłem zaszyfrowaną partycję
- automatyczne szyfruje "w locie" algorytmem AES 256 bitowym
- dysponuje własną przeglądarką plików
- posiada własną, wirtualną klawiaturę do wprowadzania hasła
- zawiera własny folder Autorun pozwalający automatycznie uruchomić określony plik po włożeniu pendriwe'a do gniazda.

Narzędzie zostało specjalnie zaprojektowane dla początkujących użytkowników i obsługiwane jest za pomocą kreatora. Jego instalacja jest bardzo prosta tym bardziej, że komunikuje się z nami po polsku.

1. Tworzenie ukrytej partycji:
Wkładamy pendrive do gniazda, instalujemy i uruchamiamy Rohos Mini Drive. Z dostępnych opcji wybieramy Skonfiguruj pamięć USB...


Program automatycznie wykryje podłączony pendrive, przypisze mu literę dysku i wstępnie określi wielkość partycji na 900MB.

Aby zmienić rozmiar partycji, literę dysku lub nazwę obrazu pliku, klikamy przycisk Zmień [1] i w nowym oknie ustawiamy właściwe parametry...

Ja powiększyłem tylko rozmiar partycji na większy: 1500 MB (rozmiar podajemy w MB). Systemu plików Fat32 i algorytmu szyfrowania nie zmieniamy, moim zdaniem są optymalne. Następnie potwierdzamy zmiany przyciskiem Ok.
Wracamy do poprzedniego okna, dwukrotnie wpisujemy w odpowiednie pola hasło, którym będziemy otwierać ukrytą partycję i przystępujemy do tworzenia partycji, klikając na przycisk Utwórz dysk [2].

Rozpocznie się tworzenie szyfrowanej partycji...

O jej zakończeniu zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem. W systemie pojawi się dodatkowy dysk lokalny oraz w zasobniku systemowym (tray-u) ikona Rohos. Możemy teraz przeglądać dysk lub rozpocząć normalną pracę. Po zakończeniu pracy klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie Rohos w zasobniku i zaznaczamy opcję Odłącz...

Możemy już bezpiecznie wyjąć pendrive z gniazda.

2. Otwieranie ukrytej partycji.
Aby otworzyć zaszyfrowaną partycją na innym komputerze w pracy, u kolegi itp. nie musimy instalować na nim głównego programu Rohos. Wystarczy włożyć pendrive'a do gniazda USB i otworzyć jak każdy inny dysk. Potem odszukać i uruchomić ikonę Rohos.mini. Po otwarciu okna wprowadzamy nasze hasło...

albo bezpieczniej, po kliknięciu przycisku Aa wywołujemy wirtualną klawiaturę i na niej wpisujemy hasło.

Ta metoda ma wielką zaletę bowiem zapewnia nam ochronę przed ewentualnym keyloggerem, jaki może znajdować się w nieznanym komputerze.

Centrum Rohos, otwieramy przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie Rohos w zasobniku systemowym. Możemy dokonać tu podstawowych działań na naszym utworzonym dysku. I tak: odłączyć dysk, przeglądać jego zawartość lub zwiększyć rozmiar naszej partycji.

Pod przyciskiem Tools ukrywa się kilka dalszych opcji. Możemy tu usunąć utworzoną, a nie potrzebną już partycję, powiększyć jej rozmiar, sprawdzić i naprawić dysk systemowym narzędziem, zmienić hasło, stworzyć zapasowy plik kasujący zapomniane hasło oraz odłączyć tak, aby był niedostępny.

Strona domowa
Licencja: bezpłatny (free)
System: Windows 2000/XP/2003/Vista
Wymagania: Pendrive'a lub Smart Flash Drive U3
Pobierz: rohos_mini_1.3.exe

1 komentarz:

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails