12 kwietnia 2011

Aura - automatyczna koloryzacja elementów Aero Glass

Aura to niewielki program, który automatycznie koryguje w Windows 7 i Vista kolor Aero Glass (a więc obramowań okien, menu Start i paska zadań) do dominującego koloru pulpitu. Źródłem, z którego pobierany będzie główny kolor może być zarówno tapeta, jak i zawartość aktywnego okna. Funkcjonalnie bardzo podobny do nowej funkcji Auto Aero Colorization, która wdrożona ma być w przyszłym systemie Windows 8. Krótko mówiąc: w czasie rzeczywistym oblicza i uśrednia kolory nowej tapety (lub zawartości okna) tak, aby główny kolor pozostałych elementów Aero prezentował się w podobnej kolorystyce i pasował do całości.


Zwalnia użytkownika od bezpośredniego wchodzenia w aplet pulpitu Personalizuj i ręcznego dostosowywania tych efektów wizualnych.
Wystarczy ustawić nową tapetę, klikając na obrazku prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierając Ustaw jako tło pulpitu, a kolor pozostałych elementów Aero dostosuje się do niej samoczynnie.

Jeśli jednak efekt końcowy (nasycenie) nas nie zadowala (nie widać zmian), można wejść do ustawień aplikacji (klikając w tray'u na jej ikonkę, a potem na link Click here to open color settings) i zwiększyć stopień intensywności koloru. To samo zrobimy wchodząc bezpośrednio do systemowego apletu personalizacji i koloru okien.
W ustawieniach można też jednoznacznie określić skąd pobierane mają być kolory: z tapety - Get color from wallpaper czy zawartości okna - Get color from active window icon. Trzecia opcja Use Internet Explorer 9 active tab color pobiera i uśrednia kolor z zawartości okna aktywnej karty w najnowszej przeglądarce internetowej IE9. Może też działać w IE8, ale nie miałem okazji sprawdzić.Jeśli wybierzemy drugą opcję, wtedy podczas przeglądania np. zdjęć na pulpicie, kolory okien i pozostałych elementów będą się zmieniać, w zależności od przeważających kolorów aktywnego obrazu. Podobnie w IE9 kolor będzie inny w każdej karcie.

Aplikacji nie trzeba instalować. Wystarczy rozpakować archiwum Aura Beta3 i uruchomić główny, wykonywalny plik Aura.exe. I chociaż jest jeszcze w fazie beta, działa znakomicie. Nie ma jednak w ustawieniach opcji uruchamiania wraz z systemem Windows, więc aby program startował automatycznie, należy umieścić jego skrót w folderze Autostart. Jak? Tworzymy skrót, chwytamy lewym przyciskiem myszy ikonę i przeciągamy ją na menu Start--> Wszystkie programy--> szukamy folderu Autostart i upuszczamy.

Strona domowa | Bezpłatny (Ms-PL) | Windows 7/Vista| Pobierz

1 komentarz:

  1. dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie wygodę świetna sprawa:)
    apropos windows 8 jestem ciekawy jego awaryjności/nie awaryjności w porównaniu do poprzedników;p
    pozdrawiam oraz gratuluję bloga, a także zapraszam do siebie, może tematyka przypadnie do gustu:)
    http://madmachinery.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails