30 marca 2011

CheckDiskGUI - wyszukiwanie i naprawa błędów dysku

Gdy nagle zabraknie prądu, albo sami nieprawidłowo wyłączymy komputer może dojść do uszkodzenia integralności systemu plików, a w skrajnych przypadkach nawet do fizycznego uszkodzenia sektorów dysku. Zazwyczaj korzystamy wtedy z narzędzia CHKDSK, które służy do wyszukiwania i naprawy takich uszkodzeń, a które wbudowane zostało w system Windows. Jego wadą jest to, że pozbawione zostało oprawy graficznej (w bardziej poważnych awariach to zaleta), co wymaga stosowania go z wiersza poleceń. Z tego powodu niedoświadczeni, początkujący użytkownicy nie umieją lub boją się go używać. A warto, zwłaszcza wtedy, gdy system często się zawiesza z nieznanej przyczyny.
CheckDiskGUI to graficzny interfejs do systemowej komendy CHKDSK, który pozwala korzystać z tego narzędzia nawet niedoświadczonym użytkownikom. Wyświetla stan spójności systemu plików i może naprawić błędy logiczne dysków. Sprawdza je też pod kątem uszkodzeń sektorów i potrafi nawet obsłużyć kilka fizycznych błędów odzyskując z nich w miarę czytelne dane.

Podpowiedź użycia.
Gdy chcemy tylko przeskanować (bez naprawy) dysk(i) i partycje na obecność ewentualnych błędów, wystarczy zaznaczyć wszystkie lub tylko te, które mamy zamiar sprawdzić i kliknąć na przycisk Read Only. Dysk zostanie sprawdzony komendą ScanDisk. Jeśli wykryte zostaną jakieś błędy, zostaniemy o nich powiadomieni odpowiednim komunikatem. Potem naprawimy je potem klikając na drugi przycisk Fix.

Trzeci przycisk Fix and Recover służy do naprawy z próbą odzyskania plików z uszkodzonych sektorów. W tym przypadku zostaniemy poproszeni o potwierdzenie analizy dysku podczas ponownego uruchomienia komputera tak, aby jeszcze przed załadowaniem systemu naprawić i odzyskać dane. Niestety przy poważnej awarii dysku, gdy nie możemy załadować systemu, ta metoda na nic się przyda. Nie otworzymy przecież interfejsu. Możemy wtedy próbować uruchomić komendę CHKDSK z wiersza poleceń, z przełącznikem /F (Fix). Oby nie było takiej potrzeby.

Program nie wymaga instalacji (co jest dodatkową zaletą) i można go uruchomić nawet z pendrajwa.

Podobne narzędzia: [CheckDrive 2010], [Windows Surface Scanner]

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP/2000 | Pobierz

1 komentarz:

  1. bardzo są interesujące niektóre narzędzia
    np Advenced SystemCare Free 4 godne polecenia
    popieram
    http://www.komputery-paul345.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails