1 marca 2011

MEO Encryption Software - ochrona poufnych danych metodą szyfrowania

MEO Encryption Software to bezpłatne oprogramowanie przeznaczone do szyfrowania i późniejszego odszyfrowywania dowolnego typu danych. Mogą to być różnego rodzaju pliki tekstowe, dokumenty Worda, Excela, pliki graficzno-tekstowe (pdf), pliki graficzne (zdjęcia) lub jakiekolwiek inne dane, których treść powinna zostać ukryta przed nieautoryzowanym podglądem. Wyróżnia się bardzo prostym interfejsem graficznym i może być używany nawet przez niedoświadczonych użytkowników komputera, tym bardziej, że integruje się z Eksploratorem Windows, więc po instalacji nie ma potrzeby jego uruchamiania. Wystarczy wskazać odpowiedni plik/folder i z menu kontekstowego wybrać funkcję szyfrowania, przesyłania emailem zaszyfrowanego pliku lub jego odszyfrowania.

W zależności od wyboru dane mogą być chronione za pomocą dwóch metod:

 • Fast - szybka, ale mniej bezpieczna, korzysta z algorytmu Blowfishk (dobra dla dużych plików)
 • Slow - wolna, ale za to szyfrowana silnym 256 bitowym algorytmem 3-DES

Funkcje:
 • Intuicyjny, prosty interfejs graficzny
 • Szyfrowanie i odszyfrowanie jednym kliknięciem
 • Tworzenie samorozpakowujących, zaszyfrowanych archiwów (na hasło)
 • Szyfrowanie i odszyfrowanie folderów z całą zawartością
 • Integracja z menu kontekstowym plików i folderów
 • Automatyczna rejestracja wszystkich operacji na pliku
Jak już wspomniałem, obsługa programu jest prosta. Klikamy lewym przyciskiem myszy na pliku lub folderze, który chcemy zaszyfrować, wybieramy odpowiednią komendę (niestety angielską) Szyfrowanie z kompresją, Szyfrowanie z bezpośrednim przesłaniem e-mailem lub tylko Szyfrowanie, bez kompresji. Następnie, w pojawiających się oknach podajemy nazwę i miejsce zapisu pliku (o ile wcześniej, w opcjach nie wskazaliśmy stałego folderu) i dwukrotnie wprowadzamy hasło zabezpieczające. I... gotowe, dane mamy bezpieczne zaszyfrowane i (opcjonalnie) skompresowane (mniejszy plik).
Podobnie postępujemy w przypadku odszyfrowywania danych, podając jednocześnie prawidłowe hasło.

Gdy bardziej zależy nam na samorozpakowującym pliku, trzeba niestety uruchomić program (ikonką z pulpitu lub z menu Start) i kliknąć na pierwszej ikonie-przycisku Encrypt files.

W kolejnym oknie, przyciskiem Adds file(s) dodajemy plik(i) przeznaczone do szyfrowania lub cały folder z zawartością Add folder.Jeśli chcemy wykluczyć z szyfrowania niektóre pliki zawarte w folderze, wtedy wcześniej w opcjach wprowadzamy ich rozszerzenia np. ".exe" - dla plików wykonywalnych, ".setup" - plików instalacyjnych itd.Klikamy Dalej i w następnym oknie wskazujemy docelowy folder zapisu pliku. Tu należy właśnie zaznaczyć opcję Create Self-Decryting file - dla pliku samorozpakowującego oraz opcjonalnie Compress file before encrypting - w przypadku jednoczesnej kompresji pliku. Pozostaje jeszcze określić metodę szyfrowania - szybką Blowfishk lub silną 3-DES.

Na zakończenie wprowadzamy hasło potrzebne do odszyfrowania pliku i uruchamiamy proces szyfrowania i kompresji przyciskiem Zakończ.

W przypadku bezpośredniego wysyłania zaszyfrowanego pliku (jako załącznik) e-mailem, wcześniej należy w opcjach aplikacji MEO ustawić dane konta pocztowego.
Uruchamiamy program, wchodzimy do menu Tools-> Options, klikamy na przycisk Click to specify email settings.. i ustawiamy dane swojego konta pocztowego (serwer SMTP, nazwę użytkownika, hasło i e-mail zwrotny). Potem wysyłając zaszyfrowany plik wystarczy wpisać w odpowiednie pole email adresata i dodatkowo folder docelowy zapisu zaszyfrowanego pliku w lokalnym komputerze.

Adresat po odebraniu poczty z załącznikiem o rozszerzeniu (.meo) do rozszyfrowania musi mieć zainstalowany program MEO i oczywiście znać prawidłowe hasło. Należy mu więc wcześniej go w jakiś umówiony sposób dostarczyć.
Gdy adresat nie ma zainstalowanego narzędzia MEO w swoim komputerze, wtedy lepiej jako załącznik wysłać mu plik samorozpakowujący. Taki plik wystarczy uruchomić, podając prawidłowe hasło, aby jego zawartość została odszyfrowana.

MEO Encryption Software można uruchomić także z linii poleceń. Odpowiednie komendy znajdziemy w dołączonym pliku pomocy, takie jak: -decrypt nazwa pliku - szyfrowanie, -encrypt nazwa pliku - odszyfrowanie, -selfdecrypt - tworzenie samorozpakowującego pliku, -compress - kompresja pliku podczas szyfrowania itd...

UWAGA! Na początku instalacji program proponuje dołączenie różnych komponentów i aplikacji np. paska narzędziowego NCH Software Internet Browser do przeglądarek internetowych. Jeśli te dodatki cię nie interesują, zwróć na to uwagę i odznacz je.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP/2003-08 | Pobierz

1 komentarz:

 1. Bardzo przydatne informacje. Z pewnością skorzystam z szyfrowania danych na pendrive. Pozdrawiam i zapraszam na swojego bloga http://anczal.blox.pl/html

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails