10 maja 2011

Gmail Notifier Pro - powiadamianie o nowej poczcie w usłudze Gmail

Gmail Notifier Pro to niewielka aplikacja, która przyda się niejednemu użytkownikowi poczty Gmail. Okresowo sprawdza nie tylko zawartość naszych skrzynek, czytnika czy zdarzeń z kalendarza, ale także pozwala korzystać z zewnętrznych źródeł formatu RSS i Atom. Służyć więc może także jako poręczny czytnik tych kanałów. Gdy tylko pojawi się w nich nowa wiadomość powiadomi nas efektownym okienkiem w pobliżu zegara systemowego. Wszystkie konta pocztowe i wiadomości z czytników można wyróżnić kolorem (motywem) tak, że już na pierwszy rzut oka można zorientować się skąd nadchodzi i czego dotyczy wyświetlana informacja.Aby przeczytać, odpisać, usunąć czy napisać nowy list nie potrzeba uruchamiać żadnego klienta pocztowego, ani używać przeglądarki internetowej. Program zawiera wszystkie te podstawowe funkcje, łatwo dostępne z menu kontekstowego. Obsługuje też kontakty używane w Gmailu.

Z pozoru konfiguracja wygląda na skomplikowaną, ale nie jest trudna. Tuż po instalacji (lub uruchomieniu wersji portable) należy odpowiednio skonfigurować konta pocztowe. W wersji bezpłatnej (niezarejestrowanej) program ma jednak ograniczenia i pozwala ustawić tylko dwa konta. Nie dotyczy to jednak wiadomości z zewnętrznych kanałów. Tych ostatnich może być więcej.

Dwukrotnie klikamy na ikonce (kopercie Gmail) w obszarze powiadomień wywołując tym samym główne okno programu. Jeśli pierwszy raz konfigurujemy konta okno będzie puste. U góry (w pasku narzędzi) wybieramy funkcję Manage Acconts.Z lewej strony okna zaznaczamy Konta (Accounts), i klikamy na przycisk Dodaj (Add)...
W kolejnym oknie do dyspozycji mamy cztery rodzaje kont:
Wybieramy pierwszą Gmail Atom i w odpowiednie pola wprowadzamy dane. Właściwie tylko nazwę (opis) konta np. Porady, a potem adres email i hasło. To wszystko. Możemy jeszcze dostosować kolor (motyw) dla tego konta. Informacje będą wyświetlane właśnie w tym kolorze.
Gdy jesteśmy pewni, że w ustawieniach poczty Gmail mamy włączoną obsługę protokołu IMAP możemy wybrać ten typ konta. Tu będziemy mieć więcej możliwości zarządzania listami i folderami na serwerze (np. bezpośrednie usuwanie listu).

Jeśli już ustawiliśmy dwa konta pocztowe, to w wersji darmowej nie możemy użyć kalendarza Google. Jest on traktowany jak konto, więc musimy z czegoś zrezygnować. Jeśli dotąd nie używaliśmy kalendarza, to przechodzimy dalej.

Do dyspozycji pozostaje czwarta funkcja czytnika kanałów Feed subscription. Wybierając ją mamy możliwość subskrypcji dowolnej liczby kanałów formatu RSS/Atom. Jeśli mają to być aktualności serwisu Google, wtedy wystarczy zaznaczyć Google News i z rozwijanej listy wybrać odpowiedni język np. Polska oraz ewentualnie interesującą nas kategorię (News topic).
Dla zewnętrznych kanałów odpowiednio zaznaczamy źródło RSS/Atom i w pole Feed URL wklejamy dowolny adres, np. tego bloga: http://poradyisztuczki.blogspot.com/feeds/posts/default
Wszystkie nowe wpisy zaprenumerowanych stron szybko pojawią się w efektownych komunikatach tuż nad zegarem. Klikając na taką wiadomość przekierowani zostaniemy za pomocą przeglądarki internetowej na tę stronę.

Aby program automatycznie uruchamiał się z systemem Windows, w ustawieniach General należy zaznaczyć Autostart when Windows starts. W dalszych opcjach program pozwala dostosować zachowanie i wygląd wyświetlanych komunikatów (przeźroczystości, czasu wyświetlania informacji, odgrywania dźwięku, albo wyboru określonej przeglądarki internetowej IE, Firefox Chrome itd.). Nie jest to trudne.

UWAGA! Program do prawidłowej pracy wymaga środowiska NET Framework 3 lub wyższego.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/ Vista/ XP | Pobierz (installer) (portable)

2 komentarze:

  1. Ciekawy program. Zainstaluje i zobaczę jak działa. :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest świetny. Teraz nie trzeba na okrągło sprawdzać skrzynki. Po prostu wiesz, kiedy dostałeś maila. ;)

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails