17 czerwca 2009

Nexus - profesjonalny dock dla Windows

Nexus to wydzielony ze znanego i świetnego, komercyjnego pakietu WinStep Xtreme, a teraz udostępniony za darmo pasek (dock) ułatwiający uruchamianie aplikacji. Został on nieco okrojony i pozbawiony obsługi wielu pasków oraz wielopoziomowego podobszaru pasków (dock-ów). Posiada za to nowoczesny i bardzo intuicyjny interfejs z pełną obsługą przeźroczystości z rozmyciem włącznie, lustrzanych odbić ikonek, które mogą być animowane w czasie rzeczywistym.

Oprócz własnych tematów (skórek) obsługuje również tematy z innych, podobnych dock-ów. Posiada bogatą kolekcję niepowtarzalnych efektów, takich jak falowanie paska (na żywo), rozchodzenie się fal po kliknięciu na ikonkę (jak po wrzuceniu kamyka w wodę), łącznie z towarzyszącym im dźwiękiem i wiele, wiele innych. Posiada bogatą kolekcję poleceń wewnętrznych (około 80) co ułatwia konfigurowanie standardowych pozycji na pasku, chociażby systemy Kosz, Mój komputer, Moje dokumenty, Znajdź, Uruchom, Wyloguj itp. Albo bardziej wyrafinowanych: dodaj-usuń programy, kopiuj dysk, rozłącz modem, pokaż systemowe menu Start itd...

Może także emulować pasek Leoparda z systemu Mac i to nawet w widoku 3D. W swojej kolekcji zawiera także takie ikony.

Oczywiście włączenie wszystkich dostępnych efektów może nieco spowolnić słabsze komputery. Dlatego warto przemyśleć i przetestować niektóre, zanim je zastosujemy na stałe. Do atrakcyjnych, ale mocno obciążających procesor efektów należy wspomniany już efekt rozchodzenia fal po kliknięciu ikonki, animacja lustrzanych odbić ikon na pasku czy falowanie samego paska itp.

Własne ikonki, skróty aplikacji umieszczamy na pasku tak samo jak w innych, w prosty i wygodny sposób metodą Przeciągnij i upuść lub z poziomu ustawień. Po kliknięciu w dowolnym miejscu paska prawym przyciskiem myszy wybieramy komendę Dodaj nową pozycję (Insert New Dock Item). W otwartym oknie podajemy odpowiedni typ obiektu: folder, program, wewnętrzną komendę, moduł, separator lub adres URL, wskazujemy ścieżkę do programu, jego ikonkę i etykietę wpisu, itp. dane.

Pasek jest dostępny w czterech językach, ale brak w nim polskiego. W głównym w folderze aplikacji Winstep znajduje się jednak narzędzie WsTranslator, którym można pokusić się i spolszczyć interfejs programu. Pozycji tych jest jednak trochę (1133) do tłumaczenia...

Strona domowa
Licencja: darmowy (freeware)
System: Windows (wszystkie)
Pobierz: Nexus 9.5 beta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails