4 czerwca 2009

Nimi Visuals X - efekty specjalne okien i pulpitu Windows

Nimi Visual X to ciekawa aplikacja typu "wszystko w jednym" polskiego autora Nimi, która dodaje różnego rodzaju efekty specjalne do pulpitu oraz otwieranych na nim okien. Niektóre z nich są bardziej znane, chociażby przeźroczystość menu Start i paska zadań, czy cień pod oknami, inne mniej. Program nie jest pamięciożerny, zużywa tylko około 10MB pamięci i nie wymaga żadnych dodatkowych ustawień ani umiejętności. Wystarczy otworzyć odpowiednią grupę i uruchomić w niej określone efekty. Na dzień dzisiejszy, dostępnych jest ich ponad 30, podzielonych na 7 czynnych grup, a w każdej z nich od kilku do kilkunastu efektów. Nie jest to jednak sztywna reguła bowiem przygotowanych jest kolejnych siedem grup, które aktywne będą w przyszłych wersjach.

Nie wszystkie efekty da się zastosować jednocześnie. Użycie jednych, wyklucza uruchomienie innych.
Przykładowo, aby zastosować efekt przeźroczystości ramki okna, nie można już włączyć jego przeźroczystości podczas przemieszczania czy skalowania albo efektu drgań okna itp. My jednak nie musimy o tym pamiętać. Program robi to automatycznie.

Aktualnie dostępne grupy:

- Transparent - przeźroczystość
- Window - okna
- Desktop - pulpit
- Move - przemieszczanie
- Resize - skalowanie
- Taskbar - pasek zadań
- Start Menu - menu Start

Pełna lista dostępnych efektów znajduje się na stronie samiwieciekto.deviantArt .

Aby wybrane efekty zadziałały, trzeba każdy uruchomić klikając na przycisk Turn on, a następnie zamknąć okno konfiguracyjne (Center), tak jak każde inne, systemowe okno przez kliknięcie na krzyżyk w prawym, górnym rogu. Podobnie postępujemy wyłączając niechciany już efekt, wybierając tym razem Turn off.

Program jest bardzo często aktualizowany i na bieżąco poprawiane są w nim zauważone błędy oraz dodawane nowe opcje i efekty. Ostatnio zmieniono także interfejs programu.

Aplikacji nie trzeba instalować, wystarczy uruchomić. Jej ikonkę znajdziemy w zasobniku systemowym (tray-u), gdzie dostępne jest Centrum konfiguracyjne. Aby jednak program startował wraz z systemem Windows należy zaznaczyć u dołu opcję: Start NV on system startup.

Strona domowa
Licencja: darmowy, dla niekomercyjnego użycia (freeware)
Wymagania: .NET Framework 2.0
System: Windows XP/Vista
Pobierz: Nimi Visuals X.exe

2 komentarze:

 1. Super soft. Nie wiedziałem, że takie coś istnieje. I jeszcze Polak?
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyjątkowo ładna recenzja - dziękuje.

  Dodam tylko, że nadchodząca kompilacja(07062009 - czyli dzisiejsza) będzie zawierała ponad 30 efektów(jeśli dobrze liczę z 5 nowych, i kilka zaktualizowanych) Pomijam inne usprawnienia.

  Co do kategorii - program obsługuje repozytoria pozwalające np. na instalacje i uruchamianie innych programów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Nie wspomnę już o skryptach pulpitu.

  P.s.: przydało by się poprawić odnośnik, oficjalna strona była dzisiaj kompletnie zaktualizowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails