31 maja 2010

Conceal - szyfrowanie i ochrona poufnych plików

Conceal to bardzo prosty program służący do szyfrowania i bezpiecznego przechowywanych ważnych plików na dysku. Od innych podobnych aplikacji różni się przede wszystkim niezwykłą prostotą obsługi wykorzystując przy tym znaną metodę "przeciągnij i upuść" i to nie tylko podczas szyfrowania, ale i deszyfrowania danych. Stąd też używany może być zarówno przez zaawansowanych, jak i mniej doświadczonych użytkowników.

Nasze dane zabezpieczy czterema algorytmami, różniącymi się czasem i siłą szyfrowania: od szybkiego Fast - mniej bezpiecznego, poprzez wolniejsze, ale bezpieczniejsze AES i RC2, a kończąc na TripleDES - najsilniejszym, ale też i najwolniejszym.

Drugą nieczęsto spotykaną cechą Conceal-a jest możliwość zapisania hasła w odrębnym pliku, co także ułatwia korzystanie z programu, bo nie musimy już pamiętać skomplikowanego hasła! Tylko ten, kto zaszyfrował dany plik będzie wiedział, gdzie hasło zostało zapisane, a poza tym hasło także jest szyfrowane i dodatkowo ukryte. Co prawda tylko systemową funkcją "ukryj foldery", ale na pewno utrudni to potencjalnemu podglądaczowi jego przypadkowe znalezienie i skojarzenie z szyfrowanym plikiem, tym bardziej że musiałby je jeszcze odszyfrować! Najlepiej jednak będzie zapisać je na zewnętrznym dysku flash np. pendrive-ie lub karcie pamięci.

Jak używać? Bardzo prosto...

Po typowej instalacji należy uruchomić Conceal i w odpowiednie okno interfejsu przeciągnąć żądany plik. Do okna z kłódką wrzucamy pojedynczy plik (lub kilka zaznaczonych wraz z wciśniętym klawiszem Ctrl), który chcemy zaszyfrować.

Następnie, po wyświetleniu monitu o hasło podajemy miejsce docelowe (Destination) zapisu pliku, wprowadzamy jego nazwę oraz zaznaczamy Delete Original File - jeśli oryginalny plik ma zostać usunięty. Gdy zaszyfrowany plik będzie przechowywany na lokalnym dysku, dla większego bezpieczeństwa lepiej będzie usunąć ten oryginalny. Inaczej szyfrowanie nie miałoby to sensu.

W tym samym oknie, klikając Options mamy możliwość wyboru metody szyfrującej. W przypadku zapomnienia lub świadomego poniechania tej czynności program domyślnie zastosuje najsilniejszy algorytm TripleDES.

Następnie wprowadzamy hasło szyfrujące wpisując go dwukrotnie w odpowiednie pola i potwierdzamy decyzję kliknięciem Save and Close. Program zapyta: Czy chcesz zapisać hasło?

Potwierdzamy Tak i w oknie wyboru plików/folderów obowiązkowo wskazujemy miejsce jego zapisu, po czym rozpocznie się szyfrowanie pliku oraz hasła we wskazanych wcześniej miejscach - pliku z rozszerzeniem (.xcon), a klucza z końcówką (.xpwd).

Przy deszyfracji pliku postępujemy podobnie, jednak tym razem przeciągamy go do prawego okna (z kluczykami) i wprowadzamy hasło z klawiatury, albo za pomocą przycisku [?] wczytujemy wcześniej zapisane hasło z pliku.

Tak samo, jak przy szyfrowaniu należy jeszcze podać nazwę oraz wskazać miejsce zapisu nowego pliku. Poprzedni, ten zaszyfrowany można opcjonalnie usunąć lub zachować.

Szyfrowanie metodą Fast przydaje się wszędzie tam, gdzie preferowana jest szybkość nad bezpieczeństwem, a także przy dużych rozmiarów plikach, gdyż czas potrzebny do zaszyfrowania małego pliku w KB czy GB jest podobny. W innym przypadku należy użyć silniejszej i bezpieczniejszej metody.

Strona domowa
Licencja: freeware
System: Windows7/Vista/XP
Pobierz: Conceal_Setup1.0.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails