23 listopada 2011

Hardwipe - trwałe niszczenie plików i wymazywanie zawartości dysków

Usunięte w tradycyjny sposób pliki (przez opróżnienie kosza) łatwo można odzyskać odpowiednim oprogramowaniem. Dane nadal istnieją na dysku, a usunięte zostają tylko informacje o ich położeniu. Także nadpisanie danych zerami w normalnym procesie formatowania może okazać się niewystarczające. Aby zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wyciekiem poufnych danych np. po odsprzedaży lub nawet złomowaniu dysku należy wcześniej posłużyć się specjalnym narzędziem i całkowicie je wymazać.
Hardwipe to bezpłatne narzędzie służące nie tylko do trwałego niszczenia pojedynczych plików, ale także wycierania całych dysków, pendrive-ów, kart pamięci i tym podobnych nośników. Usuwany plik lub kasowany dysk nadpisuje losowymi danymi w kilku przejściach, w zależności od wybranej metody.
Podobnie można wymazać wolną przestrzeń na dysku systemowym lub partycji, aby mieć pewność, że wszystkie wcześniej usunięte pliki z kosza też będą nie do odzyskania.

Niszczarka integruje się z Eksploratorem Windows, więc nie ma potrzeby uruchamiania głównego interfejsu narzędzia. Wystarczy z menu kontekstowego wybrać usuwany plik, folder, dysk lub jego partycję, aby rozpocząć wymazywanie.
Niezależnie od tego, czy usuwany jest pojedynczy plik, folder z zawartością, czy cały dysk okno dialogowe jest podobne. Różni się tylko typem wykonywanej operacji:
  • Wipe Files - wymazywanie pliku/folderu
  • Wipe Drive - wymazywanie woluminu
  • Clean Space - czyszczenie wolnego miejsca na dysku, bez usuwania istniejących danych
  • Purge Swapfile - czyszczenie pliku wymiany, funkcja jeszcze niedostępna

W każdym przypadku do wyboru mamy kilka metod nadpisywania, od najszybszej Quick Wipe, niewiele różniącej od standardowego formatowania do najbezpieczniej Gutmanna, ale też najwolniejszej. W przypadku dużych dysków należy uzbroić się w cierpliwość, bo proces ten może znacznie się wydłużyć, nawet kilka godzin. Warto wtedy przed odejściem od komputera dodatkowo zaznaczyć opcję jego wyłączenia po zakończeniu operacji (Shutdown Computer on Completion).

UWAGA! Operacji Wipe Drive nie należy stosować na partycji systemowej, czyli tej tej, na której jest zainstalowany system operacyjny. Formatuje ona dysk, a następnie nadpisuje dane. Wynik oczywisty. Natomiast funkcję Clean Space jak najbardziej, można. Wymazuje ona tylko puste miejsce na dysku, nic nie usuwa.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails