19 listopada 2011

Nimi Places - organizowanie wybranych plików i folderów na pulpicie

Nimi Places jest małym, przenośnym programem pozwalającym organizować na pulpicie pliki, foldery, dyski, a nawet strony internetowe w specjalnych obszarach tzw. pojemnikach. Za pomocą własnych rozwiązań wszystkie multimedialne pliki, niezależnie od ich typu: filmowe, muzyczne czy graficzne wyświetlane będą w miniaturach, a inne zostaną odpowiednio opisane i posegregowane. Każdy taki pojemnik można indywidualnie dostosować i zmienić jego zachowanie, wygląd, położenie, a nawet sprawić, aby pojawiał się tylko w określonych przedziałach czasowych.Zawartość okien da się łatwo przewijać strzałkami kursora lub myszką, a na plikach przeprowadzać podobne operacje jak w systemowych oknach, czyli zmieniać ich nazwę, kopiować, przenosić i usuwać oraz uruchamiać w zintegrowanej lub systemowej przeglądarce multimedialnej (zdjęcia, filmy, muzyka). Wszystko po to, aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do najczęściej używanych plików i folderów.

Podpowiedź użycia:
Po automatycznym rozpakowaniu archiwum Extract Nimi Places należy uruchomić wykonywalny plik Nimi Places.exe, a potem odszukać jego ikonę w zasobniku systemowym (koło zegara). Jeśli jednak wystąpił jakiś błąd w automatycznej dekompresji archiwum, wtedy można "ręcznie" wypakować jego zawartość dowolnym programem archiwizującym typu WinRar, WinZip, 7-Zip.

Klikamy zatem na ikonę w zasobniku, a z lewej strony okna na znak plus, dodając pierwszy pojemnik.
Do wyboru mamy trzy wersje:
 • Place (multi row) - półprzeźroczysty, przyciemniony obszar, najlepszy dla multimedialnych plików
 • Place (single row) - pojedynczy obszar w stylu paska szybkiego uruchamiania
 • Patchwork (content based) - pojemnik odpowiedni dla folderów/dysków z różną zawartością posegregowaną na poszczególne grupy
Niezależnie od wybranego typu z okna wyboru wskazujemy ścieżkę dostępu do plików, które mają się w nim znaleźć, np. folder Moje obrazy lub Moje wideo itp.

Teraz klikając prawym przyciskiem na tytule pojemnika, z menu kontekstowego mamy możliwość dostosować jego wygląd (motywy) i zachowanie (zawsze na wierzchu, zawsze pod innymi oknami, ukryty, albo aktywowany dopiero po wskazaniu kursorem), zmienić przezroczystość, pogrupować w wirtualne foldery, aby utrwalić rozkład przy aktywacji i tym podobne operacje.
Podobnie postępujemy z plikami zawartymi w panelu. Proste czynności takie jak zmiana nazwy, powielenie, czy kopiowanie nie stanowi żadnego problemu.

Tak samo dodajemy dalsze pojemniki. Jednak trzeci typ Patchwork zachowuje się nieco inaczej i swoją zawartość wyświetla w centrum ekranu, w polach posegregowanych na kategorie: dokumenty, muzyka, filmy, obrazy, pliki wykonywalne i inne. Aby je podglądnąć i ewentualnie uruchomić, należy chwycić kursorem żądaną grupę i przeciągnąć w lewo, aż do ukazania całej zawartości. Natomiast powracamy do menu kategorii w odwrotny sposób, przeciągając oglądane okno w prawo. Ten kontener nie ma możliwości zmiany wyglądu, ani miejsca położenia (przynajmniej na razie).
Chcąc usunąć niepotrzebny pojemnik z pulpitu, należy dwukrotnie kliknąć na jego nazwie w oknie ustawień. Zniknie z listy, a po zamknięciu okna także z pulpitu.
Zarządzać zasobami można w ostatniej opcji Folders and files rule zlecając automatyczną segregację nowych plików, przenosząc lub kopiując je z jednego pojemnika do drugiego, według ściśle określonego wzorca (rozszerzenia .exe, .txt, .html, .ink) lub przedziału czasowego.

Aplikacja jest ciągle rozwijana i poprawiane są nie tylko jej błędy, ale i możliwości. Miniatury generuje z coraz większej ilości formatów plików wideo, graficznych i dokumentów, ale bliższych informacji na ten temat brak. Przynajmniej ja nie znalazłem. Zapowiada się jednak obiecująco.

Zainteresuj się także podobną aplikacją Fences.

Strona domowa | Freeware | .NET Framework 2.0 | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

4 komentarze:

 1. dziekuje za porady

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety póki co tylko pod 32-bitowe platformy....
  A szkoda bo to dość ciekawa propozycja zagospodarowania pulpitu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tą aplikację usunąć?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwyczajnie, usuń do kosza cały folder a tym programem. Ten do którego został automatycznie rozpakowany. To nie jest wersja instalacyjna, więc w aplecie "Dadaj usuń programy" nie znajdziesz żadnej informacji o niej.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails