8 lutego 2009

Fences! - grupuj ikony pulpitu do ruchomych paneli

Fences to nowatorski program firmy Stardock, który znakomicie rozwiązuje problem bałaganu na pulpicie. Szczególnie przyda się tym użytkownikom, którzy mają dużo ikon na pulpicie i nad którymi trudno im zapanować. Program pozwala pogrupować je wszystkie w przyciemnione i półprzeźroczyste ruchome obszary-grupy. Obszary te można dowolnie przemieszczać po ekranie, zmieniać ich rozmiar przez przeciąganie ich krawędzi, tak samo jak okno systemowe oraz wygodnie i szybko grupować ikonki przez przeciąganie ich z jednego obszaru do drugiego.

Po dwukrotnym kliknięciu w pustym miejscu pulpitu wszystkie obszary z ikonami zostaną w animowany (fade out) sposób schowane, pozostawiając pusty pulpit. Po ponownym dwukliku znowu ukażą się w pierwotnym miejscu. Z menu kontekstowego panelu można dowolnie wykluczyć z auto-ukrywania ikonki lub konkretne grupy.Podczas instalacji programu kliknij opcję Start using Fences!, aby program stworzył za ciebie dwie przykładowe grupy. Później możesz ich stworzyć dowolną ilość. Druga opcja jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników chcących od początku stworzyć swoje własne grupy.

W następnym kroku ujrzysz kolejne okno z dwiema opcjami do wyboru. Wybierz tą z lewej strony Just create a couple fences - jeśli masz mało ikon na pulpicie i ręcznie poprzeciągasz je do paneli. W przeciwnym przypadku przy dużej ilości ikon porozrzucanych w bezładzie, kliknij ikonę z prawej strony Sort out my icons aby wstępnie program posegregował je do odpowiednich grup.


Dostępne opcje:
Fences - tu zmienimy miejsce położenia grup na pulpicie oraz ich styl. Wybranie funkcji Customized Layout pozwoli na dowolnie ich przemieszczanie. Z menu kontekstowego można także unieruchomić ich przesuwanie.


Customize
- w tej opcji można zmienić przeźroczystość, jasność, kontrast oraz kolor panelu, dostosować sposób wyświetlania nagłówka (grupy) oraz dodać dodatkową ramkę.Tools
- tu włączymy lub wyłączymy ukrywanie grup z ikonkami. Ale najważniejszą funkcją jest zapisywanie pulpitu z aktualnym ułożeniem paneli wraz z ich zawartością oraz tapetą, tzw. "zrzut" (ang. "snapshot"). Pozwala to zapisywać wiele pulpitów z odmiennymi grupami, w różnych układach i różnymi skrótami ikon, a następnie szybko wybrać i przywrócić właściwy.


Aby dodać nowy obszar-grupę, zaznacz prawym przyciskiem myszki dowolnych rozmiarów prostokąt w pustym miejscu na pulpicie lub na jakieś grupie ikon (patrz poniżej). Następnie kliknij na wyświetlony przycisk Create new Fence here - w przypadku zaznaczenia pustego obszaru lub Create new Fence from these icons - gdy zaznaczyłeś obszar z ikonami. Wprowadź nazwę nowej grupy, a następnie z menu kontekstowego dostosuj jej rozmiar i miejsce położenia na ekranie.

Usuwanie niepotrzebnej grupy jest również proste. Zaznacz grupę prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Remove fence.
Usuwając panel nie usuwasz zawartych w nim skrótów. Wszystkie ikonki pozostaną na pulpicie. Jeśli chcesz je także usunąć wrzuć je po prostu do kosza.

Strona domowa: Stardock
Licencja: darmowy do użytku domowego (free)
System: Windows XP/ Vista/Windows 7
Pobierz: Fences_1.0

4 komentarze:

 1. Do zapanowania nad ikonami na pulpicie znacznie lepiej nadaje się małoznany programik SCCU (Shortcut Clean Up). Nie dość że tworzy na pulpicie "skróty" bez nazw (nameless icon) - pełny bajer 8) to każdy z takich skrótów to rozwijalne menu z dostępem do jakich sobie życzysz i podczepisz doń programów. Działa bez problemu na XP Home SP3. Na Viscie nie wiem.
  Wszystko o tym sofcie można znaleźćw tym wątku: http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=224324&hl=textless

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam mały problem z tym programem ;(

  Działał mi przez kilkanaście dni aż tu przedwczoraj, przestał i pokazało się okienko

  ”fences does not appear to be loaded. you may need to reinstall fences.”

  Skasowałam, nagrałam ponownie, i to samo, nagrałam starsza wersje i to samo ;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Spróbuj najpierw odinstalować Fences, (zwykłe skasowanie pliku nie wystarczy) a następnie oczyść rejestr jakimś programem czyszczącym, np. Glary Registry Repair lub CCleaner-em. Potem spróbuj go ponownie zainstalować.

  Wątpię jednak by to coś dało. Jak wspomniałem w opisie tego programu, jest to wersja beta i wygasa w sierpniu 2009.
  Trzeba niestety poczekać na nowszą wersje :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest nowsza wersja 0.99.2032beta

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails