4 lutego 2009

MobaLiveCD - uruchom linuksowy obraz dysku ISO bezpośrednio w Windows

MobaLiveCD dzięki emulatorowi "Qemu" pozwala w prosty i łatwy sposób uruchomić lub przetestować linuksowe obrazy dysków ISO (LiveCD) bezpośrednio w systemie Windows. Mogą to być obrazy różnych wersji Linuxa, dyski naprawy systemu oparte na linuksie, antywirusowe dyski ratunkowe lub inne narzędzia typu Ophcrack czy PCLogin Now itp. Po ściągnięciu właściwego obrazu ISO z internetu nie musisz już wypalać go na płycie CD-ROM. Jeśli tylko system jest sprawny uruchomisz go za pomocą aplikacji MobaLiveCD, której nawet nie trzeba instalować.

Wystarczy tylko uruchomić wykonywalny plik MobaLiveCD_v2.0.exe i w otwartym oknie kliknąć przycisk Run the LiveCD ...


... a następnie wskazać miejsce docelowe obrazu dysku z rozszerzeniem iso. Na załączonym poniżej przykładzie użyłem antywirusowego dysku ratunkowego kav_rescue_2008.iso ...

Na pytanie: Czy chcesz zapisać obraz ISO na wirtualnej maszynie? możesz wybrać TAK lub NIE.
Bezpieczniej jest wybrać NIE, gdy tylko chcesz przetestować obraz np. jakąś mini dystrybucję Linuxa czy dysk ratunkowy. Rozpocznie się uruchamianie i emulacja dysku CD...


Dla wygody możesz zintegrować MobaLiveCD z menu kontekstowym Eksploratora Windows klikając przycisk Right - click menu.

Wtedy po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na obrazie ISO i wybraniu komendy Test this with MobaLiveCD szybko go uruchomisz. Aby usunąć opcję z menu kontekstowego kliknij przycisk Uninstall.
Jeśli chcesz przerwać lub zakończyć emulację, wciśnij kombinację klawiszy [Ctrl+Alt].

UWAGA! Od wersji 2.1 narzędzie wzbogacone zostało o możliwość emulacji obrazów także z nośników flash - LiveUSB , np popularnego pendrive-a.

Strona domowa
System: Windows
Pobierz: MobaLiveCD 2.1.exe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails