22 lutego 2009

Freeraser - definitywnie usuń poufne pliki

Każdy z nas ma jakieś poufne i prywatne dane w swoim komputerze, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Można zabezpieczyć je hasłem chociażby takim programem jak HideFolders. Jednak jeśli postanowimy usunąć takie pliki zwykle wrzucamy je do systemowego kosza, który następnie opróżniamy. Skasowane w ten sposób pliki można jednak łatwo odzyskać za pomocą różnych programów przeznaczonych do tego, chociażby takim jak Recuva. Aby zapobiec odzyskaniu danych takimi programami należy wszystkie poufne pliki niszczyć w elektronicznej niszczarce.

Freeraser służy właśnie do takich przypadków i umożliwia całkowite zniszczenie prywatnych, a zarazem niepotrzebnych już plików, na przykład takich jak osobiste e-maile, dokumenty, zdjęcia, pliki wideo i inne.
Niszczarka wykorzystując skomplikowane procedury pozwala trwale usunąć dane z komputera nadpisując je losowymi danymi w trzech dostępnych trybach:

1. Szybka (fast) - (1 tura losowego nadpisywania danych)
2. Silna (forced) - standardowa (3 tury nadpisywania wg. standardu DoD 5220.22M)
3. Ostateczna (ultimate) - definitywna (34 rund nadpisywania danych zgodnie z algorytmem Guttmana)


Im skuteczniejsza jednak metoda niszczenia to oczywiście tym wolniejsza. Dlatego moim zdaniem najodpowiedniejsza będzie pośrednia metoda Silna (Forced). Zależy to jednak od stopnia poufności usuwanego pliku.
Taką niszczarkę plików powinien posiadać każdy użytkownik komputera, w domu lub pracy. Tym bardziej, że istnieje wersja "mobilna" pozwalająca zainstalować ją na dowolnym dysku USB, pen drive.

Podczas instalacji mamy do wyboru wersję instalacyjną albo portable. Tuż po instalacji warto zmienić wersję językową na polską, która jest dostępna w najnowszej wersji. Jeśli tak nie jest pobierz spolszczenie i po rozpakowaniu skopiuj plik Polish.il do folderu Languages niszczarki. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie niszczarki i z menu kontekstowego wybierz: System-->>Languages-->>Polski.

Obsługa niszczarki jest wyjątkowo prosta. Po jej uruchomieniu i pojawieniu się na pulpicie ikonki kosza, wrzucamy metodą "Przeciągnij i upuść" wszystkie niepotrzebne już pliki, dokumenty oraz inne, elektroniczne dane... I możemy zapomnieć o tych plikach.

Przeźroczystość i rozmiar ikonki niszczarki można wygodnie regulować z jej menu kontekstowego, dostosowując wygląd do własnych potrzeb. Klikając zaś na ikonkę w zasobniku systemowym szybko możemy schować lub wyświetlić kosz niszczarki na pulpicie.

Strona domowa: Codyssey
Licencja: darmowy (free)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: spolszczenie
Pobierz: Freeraser_1.0.0.23

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails