1 listopada 2011

Aero QLaunch - pasek szybkiego uruchamiania z efektem 3D

Paski szybkiego uruchamiania są jednymi z najczęściej instalowanych i używanych rozszerzeń systemu Windows. I nic w tym dziwnego, mają przecież ułatwić dostęp do zainstalowanych programów. Pisałem o nich niejednokrotnie, chociażby niedawno o AeroJump, ObjectDock2 czy XWindows Dock2. Jedne ładniejsze i bardziej funkcjonalne od innych, ale wszystkie przedstawiają ikony tradycyjnie, dwuwymiarowo.
Aero QLaunch zapewnia szybki i komfortowy dostęp do ulubionych, najczęściej używanych skrótów. Jego główną cechą wyróżniającą od innych pasków jest na pewno sposób prezentacji ikon. Wszystkie wyświetlane w kształcie animowanych kostek, a właściwie kul. Najciekawsze jest jednak to, że owe kostki zbudowane są ze zwykłych ikon zawartych w aplikacjach. Z nich tworzona jest animacja. W ślad za każdym ruchem kursora obracać będą się w odpowiednim kierunku.


Po zapełnieniu paska mamy możliwość jego przewijania, jednym ruchem myszki tak, by wszystkie ikony znajdujące się poza ekranem również były dostępne. Sam mechanizm został skonstruowany tak, aby umożliwić jego rozbudowę o kolejne poziomy, co w praktyce powala grupować skróty.

Obsługa paska nie stanowi żadnego problemu, chociaż jego konfiguracja różni się nieco od innych, dotychczas tu prezentowanych, chociażby dodawanie nowych lub usuwanie niepotrzebnych skrótów. Należy najechać kursorem na ikonę znajdującą się w zasobniku systemowym, a po wyświetleniu paska kliknąć prawym przyciskiem myszy na jednej z ikon. Po automatycznym otwarciu folderu z ustawieniami (w systemowym Eksploratorze) można do niego przeciągać swoje ulubione skróty zarówno z pulpitu, jak i z menu Start.

Aby dodać drugi poziom należy w tymże folderze utworzyć podfolder, a w nim kolejny i tak dalej, kaskadowo budujemy dalsze paski. Potem do każdego podfolderu przeciągamy odpowiednio już posegregowane skróty, a po każdym takim zabiegu odświeżamy jego zawartość, inaczej nie pojawią się na paskach.Jak? Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonce w zasobniku systemowym (koło zegara) i z menu wybieramy Refresh icons. W tymże menu znajdziemy też niewielką możliwość regulacji rozmiaru ikon. W zasadzie tylko powiększania 1, 1,5 lub 2- krotnego.

W każdym momencie zainstalowany pasek można wyłączyć. Klikamy na systemowym pasku zadań prawym przyciskiem myszy i z menu Paski narzędzi odznaczmy opcję QLaunch.

UWAGA! Do prawidłowego działania aplikacja wymaga bibliotek DirectX 10 oraz (co oczywiste) kart graficznych potrafiących je obsłużyć.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/8 | Pobierz (32bit) Pobierz (64bit)

3 komentarze:

 1. Ciekawy post to mi się przyda

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram przedmówcę trzeba wypróbować dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za konkrety zapraszam również na strone
  http://www.piterr83.byethos14.com

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails