30 stycznia 2010

XWindows Dock 2 - nowa generacja paska w stylu Mac OS X Leopard dla Windows

Jakiś czas temu pisałem o XWindowsDock 5.6 - pasku do szybkiego uruchamiania aplikacji realistycznie naśladującego oryginał z Mac-a OS X Leopard. Oferuje wiele ciekawych efektów, takich jak: wyświetlanie zawartości folderów w postaci stosów (łukowatych słupów) lub atrakcyjnej, przewijanej galerii i... wiele, wiele innych.

Teraz producent wydał nową, zoptymalizowaną wersję XWindowsDock2 - jeszcze w fazie beta, z całkowicie przebudowanym silnikiem, nowym systemem skórek i pluginami. Jest też dużo szybszy, wydajniejszy i bardziej stabilny od swego poprzednika. Z nowymi funkcjami, ładniejszym wyglądem cieni i lustrzanymi odbiciami oraz ulepszonym renderingiem ikon - nawet tych systemowych. W pełni kompatybilny z Windows Vista i Windows 7 - działa także na XP.

Zachowuje nadal możliwość wyboru płaskiego widoku - 2D lub przestrzennego - 3D. Pozwala także na wygodną zmianę rozmiaru paska myszką - bezpośrednio z pulpitu oraz położenia na ekranie. Tym razem nie tylko z dołu - jak to było w poprzedniej wersji v5.6, ale także od góry lub po bokach pulpitu. Możliwe jest to jednak tylko w trybie 2D.

Obsługuje znaną i wygodną technikę "przeciągnij i upuść" więc nie ma problemów z umieszczaniem na pasku nowych skrótów aplikacji i podmiany ikon na własne.
Trzeba także pamiętać, że jest to wersja rozwojowa i nie zawiera wielu cieszących się popularnością funkcji poprzednika. Może też zawierać pewne błędy.
W dołączonej wersji zawarta jest tylko jedna skórka i wtyczka, ale istnieje możliwość poszukania dodatkowych w Internecie.

Nowe funkcje:
  • Automatyczna aktualizacja programu
  • Skróty klawiaturowe ułatwiające korzystanie z "ukrytych funkcji" XWDock
  • Prostszy i zoptymalizowany interfejs ustawień konfiguracyjnych
  • Rezerwacja miejsca dla paska na ekranie (jak dla systemowego paska zadań)
  • Możliwość uruchomienia wraz z systemem (autostart)
  • Częściowa obsługa wtyczek (docklets) z ObjectDock.

Od wersji 2.0.1 XWindows Dock obsługuje i zawiera wbudowaną wtyczkę Stos, która pozwala na podgląd zdjęć lub filmów w postaci efektownego słupa miniatur lub jako siatki - miniatura koło miniatury, a nawet przewijanie ich za pomocą kółka myszy.

Autor projektu prosi o nadsyłanie własnych uwag i propozycji nowych funkcji na forum dyskusyjnym (wymagana rejestracja). Tam też należy szukać nowych skórek (lub wykonać własną) oraz wtyczek. Natomiast docklets-y na stronie WinCustomize - w galerii ObjectDock. Warto też na bieżąco śledzić to forum, w poszukiwaniu nowych informacji.

Aplikacja nie wymaga instalacji. Wystarczy pobrać i uruchomić główny plik z dowolnej lokalizacji. Na razie brak innej wersji, poza angielską i rosyjską.

Strona domowa | Windows XP/Vista/7 | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails