25 października 2010

ObjectDock 2.0 - organizuj skróty na pulpicie do animowanego paska

ObjectDock 2 Free to bezpłatna i odmłodzona wersja znanego wcześniej docka firmy Stardock, który ułatwia organizowanie najczęściej używanych skrótów aplikacji, gier i zadań do animowanego paska. Umożliwia łatwy i szybki do nich dostęp, a jednocześnie cieszy oko atrakcyjnym wyglądem, który użytkownik może dostosować do własnych potrzeb.
Od poprzedniej wersji różni się przede wszystkim nowoczesnym i bardziej zwartym interfejsem konfiguracyjnym użytkownika (GUI) oraz oczywiście nowymi efektami i atrakcyjnymi stylami z pełną regulacją przeźroczystości, refleksu i rozmyć (zarówno paska, jak i ikon) dostosowanymi do możliwości nowych systemów Windows Vista i 7.

Importuje wszystkie ikony z paska szybkiego uruchamiania (XP) oraz przypięte do paska zadań w Windows 7, a po zainstalowaniu nowego programu automatycznie umieści jego ikonę na pasku.

Obsługiwane funkcje w wersji free:

 • Dokowanie skrótów na pasku (przeciągnij i upuść)
 • Dokowanie paska z dowolnej strony pulpitu i odległości od krawędzi
 • Wyświetlanie uruchomionych aplikacji na pasku
 • Obsługa widżetów (docklets)
 • Powiększanie i animacja ikon i paska po wskazaniu kursorem
 • Obsługa stylów z odbiciami ikon
 • Zmiana wyglądu i zachowania ikon uruchomionych skrótów i zadań
 • Możliwość ukrycia systemowego menu Start i paska zadań
 • Możliwość reprezentowania otwartych zadań w miniaturze (zrzut okna)
 • Możliwość auto ukrywania paska przy maksymalizowanym oknie aplikacji

Pasek dokować można zarówno w dolnej jak i górnej części ekranu, a także po jego bokach, z pewnym odsunięciem od krawędzi (w pionie i poziomie), co w praktyce pozwala umieścić pasek nawet w centrum pulpitu, a zawsze będzie wyglądał elegancko i co najważniejsze - prawidłowo. Jednak dotyczy to tylko stylów przystosowanych do nowej wersji 2.

Wśród nowych animacji paska dostępne są:
 • Bubble - powiększenie tylko ikony wskazanej kursorem
 • Zoom - stopniowe i płynne powiększanie także kilku sąsiednich ikon
 • Swing - bujanie wskazanych ikon, bez ich powiększania
 • Glow - błyskanie wskazanych ikon bez ich powiększania

Teraz panel konfiguracyjny jest o wiele bardziej przyjazny i dostęp do większości opcji uzyskamy głównie w karcie Home, a tylko w nielicznych przypadkach odesłani zostaniemy do karty Settings. Większość regulacji, takich jak przeźroczystość, rozmiary paska i ikon, albo jakości animacji ustawimy płynnie suwakami - w zależności od swoich wymagań oraz możliwości systemu operacyjnego (pamięć, procesor itp.).

Po uruchomienia docka najbardziej spodobała mi się możliwość jego ukrycia, nie jak to było dotychczas stosowane - poza krawędź ekranu, ale w tym samym miejscu, w którym się faktycznie znajduje. Służy do tego opcja Enable ghost-mode. Pasek znajduje się nadal w miejscu dokowania, ale staje się przeźroczysty i niewidoczny. Dopiero na najechaniu w to miejsce wskaźnikiem myszy ikony wyłaniają się stopniowo z głębi pulpitu, ale nadal bez paska. Stwarza to niepowtarzalny klimat.

ObjectDock 2 obsługuje zewnętrzne wtyczki tzw. widżety, które szukać należy na stronie WinCustomize. Obsługuje jednak tylko te specjalnie opracowane dla niego. Inne, z poprzedniej wersji 1.9 lub niższej, nie działają. Zawiera za to kilka wbudowanych, takich jak kalendarz, zegar, menu Start, Kosz oraz najciekawszy Weather Docklet. Wyświetla aktualną pogodę w oparciu o dostawcę AccuWeather.com znanego między innymi z tego, że rozpoznaje nawet małe miejscowości, a nawet wsie. Wystarczy wskazać myszką jego ikonę, a natychmiast rozwinie się i pokaże prognozę pogody na pięć kolejnych dni.

Wersja Free okrojona jest z niektórych możliwości Plusa np. grupowania skrótów do kart, zarządzania nimi czy uruchamiania kilku pasków dookoła ekranu, ale w porównaniu z innymi i tak wypada lepiej. Zarówno pod względem możliwości konfiguracyjnych jak i ilości dostępnych efektów i widżetów. A mimo to, dzięki nowemu interfejsowi obsługa jest lekka, łatwa i przyjemna. Nawet, jeśli jeszcze brak polskiej wersji językowej.

Stardock | Freeware | Windows 7/Vista/XP| Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails