15 grudnia 2009

Image Sorter - wizualne zarządzanie kolekcjami zdjęć

Niejeden posiadacz dużej kolekcji zdjęć wie jak trudno znaleźć określone zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym. Jak wiemy zdjęcia takie oznaczane są najczęściej nazwą literowo-cyfrową, która niewiele nam mówi. Zwykle przechowujemy je na twardych dyskach lub płytach CD/DVD, których ilość w miarę upływu czasu ciągle się rozrasta. Znalezienie w takim zbiorze zdjęcia po nazwie (której przecież nie znamy) jest niemożliwe, a przeglądanie w miniaturach za pomocą systemowej przeglądarki będzie trwało wieki! I tu przydałby się jakiś program segregujący według innych kryteriów...

ImageSorter to bezpłatny program do zarządzania kolekcjami zdjęć przez ich wizualne przeglądanie, sortowanie i wyszukiwanie. Wszystkie zdjęcia we wskazanych folderach zostaną automatycznie wyświetlone w postaci miniatur i posortowane (w zależności od wyboru) według nazwy, rozmiaru pliku, daty wykonania lub najciekawszej metody - koloru.
Zdjęcia o podobnej treści np. zawierające błękit nieba, dużo zieleni itp. na podglądzie zostaną zgrupowane w jednym miejscu, co pozwoli o wiele szybciej i łatwiej zlokalizować poszukiwane zdjęcie. Każdy taki podgląd, za pomocą kółka myszy możemy nie tylko przybliżyć i powiększyć, ale także przewinąć go w dowolnym kierunku: w górę-dół, w prawo-lewo. Po przybliżeniu grupy zdjęć łatwo już znajdziemy to właściwe.

Jednym kliknięciem myszy zmienimy sposób wyświetlania: z dwuwymiarowego na przestrzenny, w kształcie kuli lub w pełnoekranowy tryb podglądu. W przypadku kuli rozmieszczenie miniatur według sfery nie jest takie idealne jakbyśmy tego oczekiwali. Ale jest to wersja rozwojowa i mam nadzieję, że w kolejnych wydaniach zostanie to ulepszone.

Na plikach można dokonywać podstawowych operacji takich jak: kopiowanie, przenoszenie, usuwanie itd. Dwukrotne kliknięcie na miniaturze pozwala przyjrzeć się zdjęciu w pełnym wymiarze, w zintegrowanej lub systemowej przeglądarce.

Oprócz tradycyjnego wyszukiwania na lokalnych dyskach, CD/DVD, kartach pamięci itp. mediach, a także w Internecie (Flickr, Yahoo) mamy możliwość przeglądania grafik według określonego filtru: przykładowego zdjęcia, ręcznie nakreślonego szkicu lub 4 kolorów bazowych. Wystarczy przeciągnąć zdjęcie, które ma być wzorcem do okna z prawej strony interfejsu Example Image, narysować ogólny zarys w Sketch lub określić maksymalnie 4 kolory w karcie Color, aby rozpocząć wyszukiwanie grafik w tej tonacji.

Aplikacja występuje w wersji dla Windows XP i Visty oraz oddzielnej dla Windows 2000, a także w starszej i stabilnej wersji v3, oraz najnowszej i atrakcyjniejszej, ale wciąż rozwojowej v4.

Strona domowa
Licencja: freeware
System: Windows 2000/XP/2003/Vista
Pobierz: imagesorter3 (XP/Vista)
Pobierz: imagesorter4 (XP/Vista) beta
Pobierz: imagesorter 3/4 (2000)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails