22 sierpnia 2011

YUMI - Multiboot USB Creator - budowa uniwersalnych dysków rozruchowych USB

YUMI to bezpłatne i niewymagające instalacji narzędzie, które podobnie jak XBOOT lub SARDU służy do tworzenia samo-startujących dysków USB (typu pendrive, kart pamięci itp.) z zestawem wielu popularnych narzędzi do naprawy, diagnostyki, konserwacji, ochrony czy usuwania wirusów z pominięciem uruchamiania systemu Windows. Taka metoda niejednokrotnie jest wymagana do całkowitego usunięcia niebezpiecznego szkodnika, zanim ten się uaktywni. W innych przypadkach pozwala łatwo podzielić dysk na partycje, odzyskać zapomniane hasło do systemu, przywrócić konfigurację systemu, odzyskać utracone dane czy po prostu przetestować zasoby komputera.

Kreator zawiera wbudowaną listę dostępnych aplikacji. Wystarczy kliknąć właściwy odnośnik, poprać plik ISO na dysk i zainstalować na nośnik USB. Wśród wielu aplikacji do wyboru mamy dystrybucje (32-64bit) Linux, Fedora, OpenSUSE i inne, oprogramowanie antywirusowe w wersji ratunkowej (Rescue CD) Avast, AVG, Avira, BitDefender, Kaspersky i Panda, narzędzi typu OphcrackXP, Partition Wizard, Redo Backup and Recovery i wiele, wiele innych. Możemy zainstalować je wszystkie lub tylko te, które są nam potrzebne. Zaletą tak skonstruowanego dysku startowego jest możliwość używania go także jak tradycyjnego nośnika do przechowywania dowolnych danych np. dokumentów, zdjęć czy innych narzędzi, w wersji przenośnej (portable). Wszystkie pliki skrypt instaluje do głównego folderu Multiboot - poza nielicznymi wyjątkami (tablice Ophcrack, Avira). Mamy zatem przejrzysty dysk. Producent poszedł dalej i zebrał najpopularniejsze takie narzędzia na swojej stronie. Wystarczy ją odwiedzić, odszukać i skopiować do głównego folderu naszego nośnika (penderive-a). Nie będą one jednak dostępne z menu, ale można będzie je uruchamiać ręcznie, w tradycyjny sposób.

Tworzenie rozruchowego nośnika jest wygodne. Wkładamy (najlepiej czysty) pendrive do gniazda USB i uruchamiamy pobrany plik Yumi.exe. Następnie uważnie wskazujemy literę [1] naszego napędu (w naszym przykładzie jest to M). Jeśli są na nim jakieś zapisane dane, można łatwo je usunąć przez formatowanie (FAT32), zaznaczając opcję Format [2].
W kolejnym kroku wybieramy z listy [3] potrzebne narzędzie i pobieramy go na dysk, zaznaczając opcję [4] Download the iso. Rozpocznie się pobieranie pliku.
Potem wskazujemy (Browse) [5] jego miejsce docelowe (gdy plik nie pojawi się w oknie pobrań) i rozpoczynamy (Create) tworzenie dysku.
Po zakończeniu instalacji przechodzimy dalej (Next) i gdy chcemy dodać do zestawu kolejne narzędzie, w nowym oknie klikamy Tak (lub Nie gdy kończymy), albo ponownie uruchamiamy YUMI i powtarzamy poprzednie czynności do czasu, aż skompletujemy wszystkie.
Za pomocą kreatora YUMI można także łatwo odinstalować dowolne narzędzie. Zaznaczamy opcję Remove an Installed Item i z rozwijanej listy wybieramy jego nazwę, potwierdzając usunięcie przyciskiem Remove.

I jeszcze mała podpowiedź dla użytkowników popularnego narzędzia do odzysku hasła Ophcrack. Jeśli chcesz użyć dodatkowych tablic Visty, pobierz je ze strony producenta i rozpakuj do podfolderu tables naszego pendrive-a. Przykładowo będzie to ścieżka M:\tabels\vista_free (obok podfolderu xp_free_small).

Strona domowa | GPL | Windows 7/ Vista/ XP | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails