12 listopada 2010

SARDU - budowa uniwersalnych dysków ratunkowych, naprawczych i systemowych

Shardana Antivirus Rescue Disk Utility (w skrócie SARDU) jest bezpłatnym i nie wymagającym instalacji uniwersalnym narzędziem ułatwiającym budowę rozruchowego dysku ratunkowego na płycie CD/DVD lub popularnym ostatnio nośniku USB, na którym może znajdować się wiele narządzi. Taki zestaw składać może się zarówno z kilku antywirusowych dysków ratunkowych, np. AVG Rescue, Avira Rescue, Panda Safe, BitDefender, F-Secure czy Kaspersky 'Kav Rescue CD', narzędzi naprawczych typu Ophcrack, Partition Wizard, System Rescue CD, Clonezilla i jeszcze kilku innych, jak i popularnych dystrybucji Linuksa np. Ubuntu, Kubuntu, Slax czy zapasowych dysków ISO (recovery) z systemem Windows XP/Vista/7 oraz Windows PE.
Domyślnie Sardu ma wbudowane tylko kilka niezbędnych narzędzi potrzebnych do tworzenia takiej składanki: syslinux, isolinux, GRUB4DOS, BCDW czy 7zip i nie zawiera obrazów ISO, mimo, iż są dostępne na liście.

Należy pobrać je na własną rękę z Internetu, łącznie z innymi narzędziami (tylko tymi, które będą nam potrzebne i z których chcemy zbudować zestaw), a potem przenieś (bez rozpakowywania) do folderu ISO narzędzia Sardu.
Opcjonalnie w tym katalogu znajduje się także podfolder Extra, gdzie umieszczać można własne narzędzia (rozpakowane iso, portable), które podczas budowy dołączone zostaną do tworzonego zestawu i będą dostępne w menu. Przedtem jednak należy uaktywnić tę opcję w menu Plik->Aktywny Extra. Lojalnie jednak uprzedzam, że jest to zadanie raczej dla zaawansowanych użytkowników, bo dodatkowo należy poddać edycji znajdujący się tam plik konfiguracyjny extra.cfg. (przykład dołączenia Acronis True Image)
Trzeba także pamiętać, aby łączny rozmiar (waga) obrazu nie przekroczył nominalnej pojemności nośnika.

Obsługa narzędzia jest prosta i intuicyjna.
Menu interfejsu podzielone zostało na 4 podstawowe kategorie: Antywirusy, Narzędzia, Linux Live i Windows PE. W zależności od tego, jakie elementy mamy zamiar umieścić w naszym startowym dysku, klikamy na odpowiednią grupę i wybieramy potrzebne aplikacje, zwyczajnie je zaznaczając. Aby pobrać niedostępne narzędzia widniejące na liście wystarczy kliknąć na przycisku-linku, a zostaniemy przekierowani na stronę producenta. Nie wszystkie linki jednak działają, więc najlepiej samodzielnie je odszukać, pobrać i skopiować do wspomnianego folderu ISO.
Następnie klikamy na ikonę z prawej strony interfejsu: Pendrajwa lub CD (albo wybieramy z menu), w zależności od tego jaki dysk tworzymy. Potem z okna wyboru wskazujemy miejsce zapisu pliku ISO i ...
Sardu najpierw wszystko rozpakuje i powyciąga z obrazów potrzebne pliki, posprawdza je, a potem zbuduje menu wyboru tych narzędzi (dostępne podczas uruchamiania komputera z płyty lub USB) i w końcu przystąpi do właściwej budowy ISO.Sam program co prawda nie pozwala bezpośrednio wypalić takiego obrazu, ale można uczynić to w innym programie obsługującym ich nagrywanie, np. w NERO - opcją Nagraj obraz ISO, albo bezpłatnym BurnAware itp. Autor obiecuje w kolejnych wersjach dołączyć własną procedurę wypalania, już bezpośrednio z programu.

Przy tworzeniu rozruchowego pendrajwa (pendrive) sytuacja jest jeszcze prostsza. Nie trzeba nic wypalać. Program wyszuka wszystkie dostępne napędy USB z systemem plików FAT32, a w karcie Raport znajdziemy wszystkie potrzebne informacje na jego temat. Po wybraniu właściwego urządzenia, podobnie jak w poprzednim przypadku, Sardu pozbiera wszystkie potrzebne pliki, stworzy menu i zbuduje rozruchowe urządzenie USB. Najlepiej, gdy będzie to właśnie pendrajw (mały, duże pojemności, szybki i wygodny).

Tak zbudowane pliki ISO - jeszcze przed wypaleniem, a także pendrajwy warto przetestować za pomocą opisywanego przeze mnie narzędzia MobaLiveCD. Oszczędzi nam to wiele czasu i płyt CD/DVD w przypadku niepowodzenia. Jeśli natomiast rozruchowy pendrajw nie startuje lub uszkodzone jest jego menu, można je naprawić wybierając z menu USB-> Uaktualnij USB lub Uaktualnienie tylko menu Sardu.

Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na stronie producenta, forum i w pliku pomocy.

Najnowsza wersja 2.0 tego narzędzia nadal jest w fazie beta, w której naprawiono wiele poprzednich błędów, usprawniono obsługę i wzajemne oddziaływanie aplikacji, odmłodzono interfejs, itp. Może jednak na niektórych konfiguracjach systemu okazać się niestabilna i należy mieć to na uwadze.

Program występuje w polskiej wersji językowej.

Strona domowa | Freeware | Windows (wszystkie) | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails