24 listopada 2010

TopWinPrio - automatyczne podnoszenie priorytetu aktywnej aplikacji

Podczas pracy przy komputerze bardzo często zdarza nam się (a czasami jest to wręcz niezbędne) uruchamiać równocześnie kilka aplikacji. Pracując nad jednym projektem nie zastanawiamy się nad tym, że te działające w tle także zabierają moc obliczeniową procesora, najczęściej w jednakowym stopniu, bo większość z nich (jeśli nie wszystkie) ma ustawiony priorytet "Normalny". W sumie wszystkie więc pracują wolniej. Dla komputera nie ma to takiego znaczenia, ale dla nas użytkowników już tak. I najlepiej byłoby, gdyby projekt nad którym aktualnie pracujemy miał zawsze nieco wyższy priorytet od pozostałych.
TopWinPrio to niewielka aplikacja, która wśród kilku otwartych okien wykrywa to aktywne i automatycznie przydziela mu wyższy priorytet niż tym pozostałym. Gdy przełączymy okna i przejdziemy do innego, to pierwsze utraci pierwszeństwo i powróci do poprzedniego, a wyższy priorytet otrzyma znowu to aktywne, na pierwszym planie. W ten sposób uprzywilejowane będzie zawsze to, nad którym aktualnie pracujemy.

Domyślnie TopWinPrio przydziela otwartym oknom priorytet wyższy od normalnego (ale nie Wysoki, jak wiele programów to czyni), więc nie "zawiesi" systemu i nie koliduje z innymi jego elementami  np. sterownikami czy Eksploratorem Windows i zakłóca ich pracy.
Jak sam autor zapewnia metoda działa także na grach, które nieco przyśpieszyły (oprócz gier online).Można oczywiście w ustawieniach (karta Boost settings) dostosować priorytet do indywidualnych potrzeb, zarówno aktywnego jak i nieaktywnego okna, ale nie jest to zalecane i potrzebne.

Program jest niezwykle prosty w używaniu i właściwie po instalacji nie trzeba nic ustawiać. Wystarczy uruchomić i można o nim zapomnieć. Będzie pracował na domyślnych wartościach i w tle monitorował aplikacje dbając o to, aby okno aplikacji z którą pracujemy było zawsze uprzywilejowane.Aby zakończyć pracę z TopWinPrio klikamy prawym przyciskiem myszy na jego ikonie w zasobniku systemowym i w oknie ustawień wybieramy Exit.

Aplikacja wymaga środowiska minimum .NET Framework 3.5

LunaWorX.net | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz (portable) | Pobierz (instalator)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails