29 listopada 2010

RndPhrase - logowanie jednym hasłem do wielu osobistych kont online

Przeciętny użytkownik Internetu ma do zapamiętania wiele haseł, czy to logując się na różnego rodzaju portale społecznościowe, pocztę online, fora czy blogi. Im więcej kont, tym więcej haseł do zapamiętania. Niektórzy z tego powodu używają tylko jednego, najczęściej prostego hasła do wszystkich kont, ale taka metoda jest nieroztropna i niebezpieczna, bo w przypadku wycieku lub przechwycenia takiego hasła intruz od razu uzyska dostęp do wszystkich kont. Co innego, gdy użyjemy jednego hasła z poniższym rozszerzeniem...
RndPhrase to małe, ale bardzo pożyteczne rozszerzenie popularnych przeglądarek Mozilla Firefox i Google Chrome (wersja online pracuje z każdą przeglądarką), które pozwala wspólnym hasłem zabezpieczyć wszystkie osobiste konta. Jedno też tylko hasło użytkownik ma do zapamiętania.

RndPhrase wykorzysta hasło w połączeniu z nazwą odwiedzanej strony i wygeneruje w czasie rzeczywistym unikalne dla każdej domeny i trudnego do złamania (nie mówiąc już o zapamiętaniu) 64 bitowe nowe hasło. Nawet jeśli intruz (haker, keylogger) zdoła przechwycić w jakiś sposób hasło do jednego konta, to w innych będzie ono bezużyteczne, a użytkownik nie musi od razu zmieniać głównego hasła. Nie musi też pamiętać tych losowo generowanych i skomplikowanych haseł, ani przechowywać ich na dysku czy gdziekolwiek zapisywać. Wystarczy, że zapamięta to jedno jedyne.
Po zainstalowaniu dodatku w Firefoksie wchodzimy do jego ustawień, czyli Narzędzia-> Dodatki-> Rozszerzenia. Odszukujemy RndPhrase, klikamy Opcje, a dalej w odpowiednie pole wprowadzamy swoje osobiste hasło. I to wszystko.

Teraz logując się na dowolnej witrynie wystarczy w miejscu hasła wpisać to uniwersalne, poprzedzając go przedrostkiem @ (małpa), aby aktywować rozszerzenie. Pole logujące zmieni kolor, a RndPhrase "w locie" przekształci wprowadzane hasło i w takiej formie zostanie ono przesłane na serwer logujący. Np. do portalu nk.pl z wejściowym hasłem Porady otrzymamy wygenerowane hasło fh4ngsdd5k8m, a do innego vtrz4kxg1llsc0 mimo, iż do obydwu logujemy się tym samym hasłem itd.

UWAGA! Rozszerzenie nie zmienia już używanych haseł na portalach! Jeśli na każdym koncie masz inne hasło wtyczka na nic się nie przyda. Wpierw należy pozmieniać wszystkie hasła używanych kont na jedno, a dopiero potem go używać. Z nowymi kontami nie ma problemu, rejestrujemy się już tym uniwersalnym
RndPhrase nie jest menadżerem haseł i nie przechowuje ich przed, ani po logowaniu. Natomiast to uniwersalne (Seend) jest szyfrowane w przeglądarce.

Więcej technicznych szczegółów uzyskasz na https://github.com/brinchj/RndPhrase/wiki/ i blogu.

Inne, bardzo podobne rozszerzenie do Firefoksa [PasswordMaker].

Strona domowa | Open Source | Firefox 3.0-3.6 | Windows 7/Vista/XP | Pobierz 0.9.10

3 komentarze:

 1. Witam
  nie moge opanowac tego rozszerzenia ani też w wersji online
  wpisuje swoje hasło do rozszerzenia np.123456
  a potem na stronę internetową @123456 i błędne hasło
  proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 2. Odp. Radek
  Najpierw musisz wejść na stronkę do której się logujesz i zmienić używane tam hasło na to uniwersalne! Piszę o tym w UWAGACH.

  OdpowiedzUsuń
 3. i dalej mi nie idzie ale opisze po kolei co robię
  odpalam chrome,instaluję rozszerzenie RndPhrase.
  Wchodzę w opcje RndPhrase i wpisuję hasło "k4rtyuh"(wpisuję bez cudzysłowów) i save.
  wchodzę na stronkę np.wp.pl i zakładam konto z hasłem "k4rtyuh"(też wpisuję bez cudzysłowów).
  teraz się loguję.W okienku hasło wciskam shift i 2 i podświetla mi się okienko.
  wpisuję hasło "k4rtyuh"(oczywiscie bez cudzysłowów).Widzę przez chwilę jak długość hasła sie zmienia na dłuższą po ilości kropek.
  i jest błąd podane hasło jest nie prawidłowe.
  Co robię źle?

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails