6 listopada 2010

CustoPack Tools - dostosuj system Windows lub udostępnij innym już zmodyfikowany

CustoPack Tools jest uniwersalnym programem, którym łatwo dostosujemy wygląd systemu Windows, niezależnie od tego czy to jest Siódemka, Vista, czy XP. Specjalnie stworzonymi przez zespół CrystalXP.net pakietami instalacyjnymi szybko przekształcimy XP w Vistę, 7 lub modny ostatnio Mac OS X, albo na odwrót 7 w XP lub Maca. Pakietów dokonujących transformacji wspomnianych systemów jest wiele i CustoPack Tools niczym specjalnie by się nie wyróżniał, gdyby nie to, że sami możemy tworzyć własne pakiety z przekształconego już systemu i przenosić na inne komputery lub udostępniać przyjaciołom i kolegom. Program zawiera wszystkie niezbędne narzędzia do budowy pakietu, wśród nich takie jak 7Zip, ResHacker, UniversalThemePatcher, pasek RocketDock i inne składniki. Proszę się jednak nie obawiać, nie wymaga od użytkownika ich obsługi.

Pozwala wybrać tylko te elementy, które chcemy dołączyć do instalatora, co umożliwia transformację samego systemu do niezbędnych elementów, zależnych tylko od upodobań użytkownika, np. tylko stylu wizualnego, ikon, kursorów, dźwięków czy tapet, bez zbytniej ingerencji w inne składniki systemu. A wszystko za pomocą paru kliknięć.
Po typowej instalacji i uruchomieniu narzędzia do wyboru mamy 3 funkcje:
 • Choose a CustoPack - instalacja pobranych lub osobiście stworzonych pakietów
 • Create a CustoPack - wybór elementów systemu i tworzenie z nich pakietu
 • Settings and configuration - ustawienia CustoPack Tools i niektórych opcji systemowych
1. Po wejściu do pierwszej części Chose a CustoPack do wyboru mamy kolejne 3 opcje: instalację gotowych już pakietów, edycję istniejącego lub pobranie nowego z galerii CustoPack. Standardowo znajdziemy tu tylko jeden pakiet, ten systemowy, ale doinstalować można kolejne, np. iMod Inspirat, Seven Inspirat i Royal Windows Embedded. Wystarczy potem uruchomić taki pakiet, aby został dołączony do listy (patrz poniżej).Przed instalacją pakietu warto podglądnąć i zobaczyć, jakie elementy zawiera i jakiego systemu dotyczą. W dalszej kolejności mamy wybór metody instalacji zależnej od autora pakietu, najczęściej: Basic, Classic, Full i Personalized. Najlepiej jest użyć metody zalecanej przez autora pakietu, ale po wyborze Personalized mamy możliwość dostosowania zawartych w nim elementów do indywidualnych wymagań i ewentualnego pousuwania niechcianych, np paska RocketDock, jeśli takowy mamy już zainstalowany. Robimy to w prosty sposób klikając świecącą się na zielono ikonkę, obok napisu tego paska itd. Następnie przechodzimy do kolejnego kroku, akceptujemy licencję i uruchamiamy właściwą instalację pakietu, po której niejednokrotnie wymagane będzie ponowne uruchomienie komputera.

2. Gdy mamy zamiar stworzyć własny pakiet, wtedy wybieramy drugą opcję Create a CustoPack i w dalszej kolejności klikamy na Create a new Pack. Wprowadzamy nazwę pakietu, autora i zaznaczamy jakiego systemu dotyczy Windows XP, Visty czy 7-ki. Dalej, klikając Create the project przechodzimy do właściwej selekcji składników pakietu. Do wyboru mamy:
 • Podstawowe, systemowe ikony pulpitu, menu Start, napędów, folderów, plików itp.
 • Style wizualne znajdujące się w lokalizacji (XP) C:\WINDOWS\Resources\Themes
 • Tła pulpitu (tapety)
 • Czcionki i kursory
 • Dźwięki
 • Ekrany logowania
 • Zmodyfikowane biblioteki DLL, np. shell32.dll
 • Ikony i tematy (skórki) paska RocketDock
 • Kolorowanie folderów
 • Dodatkowe, zewnętrzne aplikacje.
Wszystkie powyższe składniki wybieramy z okna wyboru, wskazując odpowiednie miejsce ich położenia w systemie. Także ikony podmieniamy z okna wyboru innymi ikonami (ico), lub pochodzącymi z pliku (exe) albo zestawu ikon (dll),. Można też prościej i wygodniej, przeciągnąć i upuścić nową ikonę lub plik graficzny na tę modyfikowaną. Najlepiej, aby grafika była formatu PNG, który obsługuje przeźroczystość.
W ostatnim kroku podajemy podstawowe informacje o autorze, prawach licencyjnych pakietu i uruchamiamy jego budowę, klikając Export the Pack.3. W ostatniej części narzędzia Settings and configuration możemy dostosować niektóre elementy systemu, np w XP usunąć strzałki skrótu z ikon pulpitu oraz wymusić wyłączenie docka RocketDock podczas instalacji pakietu, albo zainstalować Color folder do kolorowania folderów czy zmienić wersję językową interfejsu. Polskiej niestety brak, ale można pokusić się i samemu spolszczyć w notatniku plik en.ini znajdujący się domyślnie w katalogu C:\Program Files\CustoPackTools\lang.

UWAGA! Podczas instalacji CustoPack Tools domyślnie proponuje dodatek Ask Toolbar dla popularnych przeglądarek internetowych oraz zmienia ich domyślną wyszukiwarkę i stronę domową. Jeśli takowe "udogodnienia" cię nie interesują, nie zapomnij je wcześniej odznaczyć.

Test wykonano w systemie Windows XP sp3.
Strona domowa | Freeware | Windows 7/ Vista/ XP (sp2) | Pobierz

2 komentarze:

 1. Po BricoPack z crystalxp.net trzeba reanimować MovieMakera. Wiadomo coś jak jest z tymi paczkami ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie nad nimi CustoPack ma przewagę, bo pozwala w pakietach wyłączyć modyfikację składników systemowych.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails