Evalaze służy do wirtualizacji aplikacji i podobnie jak Cameyo uruchamia je we własnym, zamkniętym i wyizolowanym środowisku, bez konieczności instalowania w tradycyjny sposób. Technologia ta umożliwia jednoczesną pracę wielu odmian tego samego programu, bez wzajemnych oddziaływań i ewentualnych konfliktów, np. przeglądarek IE 6, 7 i 8. Można też używać 32 bitowych aplikacji na 64 bitowych systemach, a także łatwo przenosić programy i gry na inne komputery i nowsze systemy (np. z XP na 7) lub przenośne dyski, a potem używać tak samo, jakby to były wersje portable.
Cała operacja wirtualizacji sprowadza się do wykonania dwóch migawek systemu, przed i po instalacji wybranej aplikacji lub gry, a potem budowy kontenera (folderu), w którym znajdą się wszystkie potrzebne pliki i odwołania do rejestru.
Takich wirtualizacji dokonać można jedynie z niezainstalowanych jeszcze aplikacji, a więc te już zainstalowane należy najpierw odinstalować.
Takich wirtualizacji dokonać można jedynie z niezainstalowanych jeszcze aplikacji, a więc te już zainstalowane należy najpierw odinstalować.
Główne funkcje:
- Izolacja aplikacji wraz z używanymi elementami od systemu
- Praca na platformach Windows 7/XP/2000
- Wygodny Kreator
- Obsługa 32 bitowych aplikacji na systemach 64
- Możliwość używania starszych 16 bitowych programów na 32 bit.
- Nie zaśmieca systemu i chroni przed błędami instalacji
- Aplikacje działają w trybie użytkownika, bez uprawnień administratora
- Możliwość dostosowania ekranu powitalnego wirtualnej aplikacji
Za sprawą Kreatora wirtualizacja jest prosta, nawet dla początkujących użytkowników i wystarczy postępować zgodnie z jego podpowiedziami na wszystkich etapach budowy. Jeśli jednak ktoś chce zrobić to indywidualnie, też ma taką możliwość.
1. Klikamy ikonę Kreatora (Wizard) i od razu przechodzimy dalej Next... Następnie w pierwszym polu wprowadzamy nazwę aplikacji, którą będziemy za niedługo instalowali (w przykładzie GIMP) oraz w drugim polu określamy miejsce docelowe dla migawek i kontenera.Pod przyciskiem Select Scan Range możemy sprecyzować jakich dysków/partycji i kluczy rejestru ma dotyczyć i monitoring. Jest to ważne tylko w przypadku instalacji programów/gier na innych partycjach niż systemowa i w większości przypadków nic nie musimy zmieniać.
Dalej dwa razy Next...2. W tym kroku Evalaze wykona pierwszą migawkę systemu. Warto przedtem pozamykać wszystkie niepotrzebne aplikacje, aby nie zaśmiecały migawki. Trochę to potrwa (tu około 3-4 minut) więc można zrobić sobie w tym czasie kawę lub herbatę...
3. Następnie przechodzimy do instalacji programu/gry przez tradycyjnie uruchomienie jego pliku instalacyjnego (setup itp.) i wszystkie dodatkowe elementy, których będzie potrzebował np. rozszerzenia, wtyczki itp. Zaraz po instalacji program uruchamiamy.
4. Potem zamykamy aplikację i przechodzimy do Kreatora, klikamy Dalej (etap - Run Postscan), aby wykonać drugą migawkę systemu, tym razem w celu wykrycia różnic. Gdy wszystkie czynności przebiegały prawidłowo, w kolejnym oknie będziemy mieć wszystkie wykryte pliki i odniesienia.
Zazwyczaj wszystkie należy zaznaczyć, ale warto prześledzić listę i ewentualnie pousuwać te niezwiązane z instalowaną aplikacją. Ważne także jest tu zapamiętanie nazwy głównego pliku wykonywalnego (tu jest to Gimp-2.6.exe), który będzie trzeba później odszukać w gąszczu plików, aby uruchomić aplikację - wtedy już wirtualną.
Zazwyczaj wszystkie należy zaznaczyć, ale warto prześledzić listę i ewentualnie pousuwać te niezwiązane z instalowaną aplikacją. Ważne także jest tu zapamiętanie nazwy głównego pliku wykonywalnego (tu jest to Gimp-2.6.exe), który będzie trzeba później odszukać w gąszczu plików, aby uruchomić aplikację - wtedy już wirtualną.
5. Klikamy ponownie Next i przechodzimy do budowy wirtualnego środowiska (folderu) z zaznaczonych elementów listy. Na tym etapie mamy jeszcze możliwość wprowadzenia dodatkowych danych do pakietu, a właściwie ekranu powitalnego, takich jak informacje twórcy czy własne logo. Opcjonalnie zapisać możemy również projekt pakietu, który przyda się przy późniejszym wykonywaniu większej ilości kopii.
Pakiet utworzony zostanie w folderze Output pod nazwą i w miejscu, który podaliśmy na początku. W tym folderze-kontenerze należy odszukać zapamiętany wcześniej główny plik wykonywalny (exe). Większość plików będzie tu bez ikon, ale ten główny powinien ikonę posiadać i taki należy uruchomić.
Rozmiar takiego pakietu jest dużo większy, niż oryginalnej wersji instalacyjnej (prawie czterokrotnie w przypadku opisywanego Gimpa), ale za to można zwyczajnie skopiować taki folder na inny komputer lub nośnik USB (pendrajw, kartę pamięci itp) i używać bez przeszkód, tak jak wersję przenośną (portable), niezależnie od systemu.
Program jest bezpłatny, do użytku domowego. Nie wymaga instalacji.
Strona domowa | Freeware | .NET Framework 2.0 | Windows 7/XP/2000 | Pobierz
Czy w przypadku tego rozwiązania zwirtualizowane aplikacje również zapisują dane w rejestrze innego systemu, w którym się ich używa?
OdpowiedzUsuńTę właśnie wadę posiada Cameyo.
Z pewnością coś tam w rejestrze zapisuje, jak każdy inny uruchamiany program w systemie (nie sprawdzałem). Taka jest już konstrukcja Windows, że wszystkie poczynania użytkownika odnotowuje w rejestrze, nawet przy uruchamianiu typowo wersji portable pozostają w nim ślady.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam