24 kwietnia 2010

AVG Rescue CD - antywirusowy dysk ratunkowy CD i USB

AVG Rescue CD to zaawansowany zestaw narzędzi służących do naprawy zainfekowanego systemu Windows z rozruchowej płyty CD. Pomaga odzyskać system operacyjny w przypadku ataku wirusa lub oprogramowania szpiegującego w sytuacji, gdy normalne jego uruchomienie nie jest możliwe. Pozwala usunąć infekcję i przywrócić system do normalnego użytku.

Dawniej dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników AVG Pro, a od jakiegoś czasu dostępny dla każdego.

Doskonale nadaje się do naprawy nie tylko stacjonarnych komputerów, ale także laptopów, w których zwykle brak napędu CD/DVD, a to dlatego, że dostępna jest odmiana tego narzędzia pozwalająca wykonać rozruch z modnych ostatnio pamięci flash USB, np popularnego pendrive-a.

W zasadzie jest to przenośna (w oparciu o Linuxa) odmiana tradycyjnego programu antywirusowego AVG Anti-Virus chroniącego przed wirusami, robakami, trojanami, spyware, adware i kradzieżą tożsamości wzbogacona o kilka niezbędnych narzędzi odzyskiwania systemu:

  • Midnight Commander - dwupanelowy menadżer plików
  • Windows Registry Editor - edytor rejestru
  • TestDisk - narzędzie służące do odzyskiwania dysku twardego
  • Ping - kontrola dostępności zasobów sieciowych (serwerów, domen, adresów IP)
  • Programy i usługi Common Linux - edytor tekstu vi, Open SSH daemon, itp.

Po pobraniu archiwum AVG Rescue CD.iso należy wypalić go na płytce CD, w takim formacie jakim jest (bez rozpakowywania) dowolnym programem np. Nero. Ważne przy tym jest, aby nagrać go komendą Zapisz jako obraz (lub podobną), a następnie uruchomić z niej komputer. W BIOS-ie komputera, na pierwszym miejscu ustawione musi być także uruchamianie z płyty CD/DVD, a dopiero jako druga możliwość z HD itd.
Przy tworzeniu rozruchu z USB zajrzyj na techblog.avg.pl, gdzie dokładnie jest to opisane.

AVG Rescue umożliwia także aktualizację bazy wirusów przez internet (wymagane połączenie internetowe) lub z zewnętrznych mediów.
Dostępny jest tylko w języku angielskim.

Inne dyski ratunkowe: [Kaspersky Anti-Virus 2009], [BitDefender Rescue CD], [F-Secure Rescue CD] i [AVIRA Antivir Rescue CD].

Strona domowa: AVG
Licencja: bezpłatna
System: Windows (wszystkie)
Pobierz: avg_arl_cd_en_90_100407.iso (dla CD)
Pobierz: avg_arl-cd_en_90_100407.rar (dla USB)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails