15 kwietnia 2010

File Blender - uniwersalne narzędzie przetwarzania plików

File Blender to niewymagające instalacji uniwersalne narzędzie służące do przetwarzania plików np. konwersji plików graficznych i muzycznych z jednego formatu do innego, zmiany rozmiaru zdjęć, rozdzielania dokumentów pdf na pojedyncze strony itp. Jest wysoce konfigurowalny i korzysta w oparciu o zewnętrzne programy (coś w rodzaju pluginów) takie jak IrfanView, YUI Compressor, Lame MP3 i jeszcze paru innych.

Stwarza to nieograniczone możliwości rozszerzania narzędzia o kolejne funkcje przez dodawanie dowolnych programów, których warunkiem jest tylko możliwość obsługi argumentów wiersza poleceń.

Obsługiwane domyślnie akcje i działania:
  • Konwersja plików graficznych z jednego formatu do innego BMP, GIF, ICO, JPG, JPEG, PNG, PSD, PSP, TGA, TIF, TIFF, WMF
  • Zmiana rozmiarów plików graficznych
  • Przetwarzanie formatów audio MP3, WAV, FLAC, OGG z wyborem jakości
  • Łączenie lub wyodrębnianie stron z plików PDF i TIFF
  • Optymalizacja rozmiaru plików JS (JavaScript) i kompresja algorytmu CSS

Pomimo działań obsługiwanych z wiersza poleceń jest niezwykle prosty w używaniu. Wystarczy uruchomić główny wykonywalny plik, a program zajmie się resztą. Wszystkie pliki wrzucamy w okno [Select or Drop Files] wygodną metodą "przeciągnij i upuść". Jeśli jednak ktoś woli inaczej, może tradycyjnie wskazać plik z okna wyboru.

Po upuszczeniu pliku w okno programu automatycznie rozpoznany zostanie jego typ i w następnym kroku dostępne będą dalsze działania, zależne od jego rodzaju. W przypadku pliku graficznego np. zdjęcia będzie to Convert, Resize lub Set as Wallpaper, a dokumentu PDF Split - wyodrębnianie poszczególnych stron lub Join - łączenie kilku dokumentów itp.
Jeśli jednak jakiegoś pliku nie rozpozna, powiadomi nas o tym stosownym komunikatem.

Jeśli zamierzamy zmienić jego format klikamy Convert.., a następnie z dostępnej listy wybieramy żądany typ pliku wyjściowego.

Natomiast przy zmianie rozmiaru zdjęcia należy kolejno określić jego szerokość, a potem wysokość (w pikselach), np. 1024 x 768 lub 800 x 600 itp.

Podobnie postępujemy przy obróbce innych rodzajów plików. Program nie nadpisuje oryginalnych plików, tylko pracuje na kopiach i umieszcza je podfolderze Out automatycznie tworzonego w folderze źródłowym.

Jak już wspomniałem, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą poszerzać możliwości narzędzia o kolejne funkcje, np. konwersję plików wideo, kopiowanie plików, masowej zmiany rozmiaru wielu zdjęć na raz itd. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni program obsługujący te działania z wiersza poleceń.

  • Najpierw należy utworzyć nowy folder (w podfolderze Actions) o odpowiedniej nazwie.
  • W tym folderze powinny znaleźć się wszystkie pliki potrzebne do działania, czyli przede wszystkim pliki konfiguracyjne INI z liniami poleceń (nazwa.b.ini) gdzie nazwa oznacza dane działanie oraz w podfolderze Exe główny plik uruchamiający nową operację z wiersza poleceń.

Przykładowy wzór takiego pliku konfiguracyjnego INI znajdziemy w folderze Fileblender/Actions/_Samples/Template.b

Strona domowa
Licencja: freeware
System: wszystkie Windows
Pobierz: fileblender_0.18.zip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails