13 grudnia 2010

XBOOT - budowa rozruchowych dysków ratunkowych CD, DVD i USB

XBOOT to bezpłatne i niewymagające instalacji narzędzie, które podobnie jak SARDU umożliwia budowę uniwersalnych, rozruchowych dysków ratunkowych i naprawczych na płytach CD i DVD lub nośnikach USB. Taka składanka umożliwia potem naprawę systemu Windows po ataku wirusa lub innej awarii w sytuacji, kiedy nie można uruchomić komputera w zwykły sposób. W odróżnieniu od gotowych dystrybucji takich narzędzi, tu mamy możliwość ingerencji w jego skład i samodzielnego określenia, jakie narzędzia mają się w nim znaleźć.

A do wyboru mamy szereg narzędzi przydatnych do naprawy lub diagnostyki uszkodzonego systemu, np. kopiowania i partycjonowania dysku np. Acronis, Paragon, odzysku zapomnianego hasła Ophcrack Live CD, Offline NT Password, oprogramowania antywirusowego Kaspersky Antivirus, Dr. Web Live CD, Panda SafeCD oraz dystrybucji Linux Knoppix, NetBootCD i wiele innych. Pełna lista zawarta jest w programie.
XBOOT samo w sobie nie zawiera jednak żadnych z tych obrazów ISO, należy pobrać je na własną rękę. Zawiera za to odnośniki File->Download odsyłające bezpośrednio do strony producenta, skąd łatwo ściągnąć najnowsze wersje. Nie da się jednak dodać swoich własnych narzędzi spoza listy - niestety, jednak lista na bieżąco jest uzupełniana i dodawane są nowe. Sugestie i uwagi (w tym nowej nazwy, bo obecna jest tymczasowa) można przekazać autorowi, po zarejestrowaniu się na forum.
Po uruchomieniu narzędzia klikamy w menu File--> Open i z okna wyboru wybieramy kolejno wszystkie wcześniej pobrane pliki obrazów ISO, umieszczając je tym samym na liście. Można też prościej i wygodniej przeciągnąć je i upuścić na główne okno. Zanim to jednak zrobimy, warto przedtem przetestować każdy z osobna w drugiej zakładce emulatora QEMU. Tak samo jak poprzednio upuszczamy je w widocznym okienku. Jeśli uruchomi się prawidłowo mamy pewność, że jest nieuszkodzony. Podobnie po zbudowaniu dysku ratunkowego, ale jeszcze przed jego wypaleniem warto go tu przetestować - zresztą program sam to proponuje. Zaoszczędzi nam to mnóstwo czasu i źle wypalonych płytek.

Podobnie testować można tu zbudowane pendrajwy. Z rozwijanego menu wybieramy jego literę i testujemy przyciskiem Boot. Czasami jednak taki test może nie zakończyć się powodzeniem w wirtualnym środowisku Qemu, ale (jak twierdzi autor) w prawdziwym komputerze na pewno się uruchomi.

Gdy już z wszystkie pliki znajdą się na liście uruchamiamy budowę płytki CD, DVD lub nośnika USB np. pendrive, karty pamięci itp. odpowiednio klikając na właściwą ikonę Create ISO lub Create USB.
Gotowy plik ISO należy potem szukać w głównym folderze narzędzia XBoot, z którego został uruchomiony, pod taką samą nazwą, a następnie wypalić opcją Nagraj obraz ISO w Nero lub innym darmowym programie, chociażby niedawno opisywanym Hamster Free Burning Studio
itp.

UWAGA! W przypadku tworzenia startowego pendrajwa, wcześniej powinien on zostać sformatowany w systemie plików FAT32. Jeśli używasz pojemności powyżej 4GB możesz do tego celu użyć narzędzia RMPrepUSB. Autor obiecuje w przyszłych wersjach obsługę także formatu NTSC, ale niektóre dystrybucje Linux i tak go nie widzą.

XBoot do prawidłowego uruchomienia wymaga najnowszego środowiska .NET Framework 4.0.
AKTUALIZACJA!
Dostępna jest już kolejna wersja XBoot beta5 (do pobrania z portalu Softpedia) w której dodano trzecią kartę Edit Multiboot USB dającą możliwość wyboru bootloadera (syslinux lub Grub4dos), jego ponownej reinstalacji oraz defragmentację plików podczas tworzenia startującego USB.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz

2 komentarze:

  1. Doskonała aplikacja do budowy multi bootowalnej płyty lub dysku flash, lepsza niż Sardu. W aktualnej wersji 1.0 beta 6 można dodawać dowolne obrazy ISO, o dowolnej nazwie. Sam, z sukcesem, dodałem obrazy Win98BootCD, MHDD, WinRE Windows 7, BartPE XP, Paragon Rescue Kit Express oraz konsoli odzyskiwania XP. A oficjalna strona aplikacji to http://sites.google.com/site/shamurxboot/

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails