11 grudnia 2010

FILEminimizer Pictures 3 - kompresja i optymalizacja parametrów grafiki

FILEminimizer Pictures to darmowe oprogramowanie do optymalizacji parametrów grafiki w taki sposób, aby oryginalna rozdzielczość, format i jakość grafiki nie uległy zmianie, a wynikowy rozmiar obrazu był jak najmniejszy. Potrafi zmniejszyć rozmiar zdjęć nawet o 98% w większości popularnych formatach graficznych, takich jak JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF i EMF. Znakomicie nadaje się do optymalizacji zdjęć cyfrowych, które jak wszyscy wiemy mają dużą rozdzielczość, a tym samym i rozmiar (wagę) sięgającą nawet do 10MB (tylko jedno zdjęcie). Po optymalizacji już tylko 100-200KB, co pozwala przesłać je bez problemu na różne portale społecznościowe. Niewątpliwie zaletą aplikacji jest także możliwość wsadowego przetwarzania plików, co pozwala szybko optymalizować całe foldery z kolekcjami zdjęć, a potem spakowane łatwo przesyłać do znajomych e-mailem.

Aplikacja może być używana zarówno przez początkujących użytkowników, jak i zaawansowanych.
W zasadzie nic nie trzeba zmieniać. Wystarczy przyciskiem Open Files [1] otworzyć okno wyboru, wybrać jedno lub kilka (z wciśniętym klawiszem Ctrl) zdjęć i przyciskiem Optimize Files [2] uruchomić przetwarzanie z domyślnymi parametrami.Zaawansowani użytkownicy mogą suwakiem [3] dostosować kompresję, a tym samym i jakość do swoich wymagań:
 • Web / E-mail - odpowiednia do przesyłania przez Internet, email (mały plik wynikowy)
 • Standrad Compression - ta sama rozdzielczość i rozmiary oraz format graficzny. Kompresja odpowiednia dla większości zastosowań.
 • Low / Print - niska kompresja i duża jakość, ale też i większy plik - metoda odpowiednia przy drukowaniu zdjęć.
Jeśli zajdzie potrzeba, mamy również możność jednoczesnej zmiany rozmiaru zdjęć do znormalizowanych rozdzielczości, poczynając od 320 x 240, a kończąc na 1920 x 1440 pikseli. Wystarczy w głównym oknie zaznaczyć Custom Compression [4] i w ustawieniach wybrać odpowiednią.
Domyślnie program zapisuje przetworzone zdjęcia w folderze źródłowym i pod tą samą nazwą co oryginał, z rozszerzeniem lub przedrostkiem "FILEminizer". Oczywiście w ustawieniach łatwo można to zmienić, jak również i to czy zachować metadane EXIF, albo czy dopuścić do zmiany formatu graficznego na inny niż oryginalny itp.

FILEminizer Pictures integruje się z menu kontekstowym plików, co pozwala szybko i wygodnie, już podczas przeglądania przetworzyć dowolny plik graficzny bezpośrednio z Eksploratora Windows. Zawiera również własną wyszukiwarkę plików graficznych

Podobny tego typu program [RIOT]

Strona domowa | Freeware | Windows 7/Vista/XP | Pobierz v3.0

1 komentarz:

 1. Gratulacje, poradnik bardzo ciekawy lecz samo narzędzie nie jest rewelacyjne. Też miałem to oprogramowanie opisywać ale sobie na razie darowałem, są o wiele lepsze programy do optymalizacji, które zresztą opisuję na swoim blogu ;)

  Śmieszy mnie ta skuteczność 98%. Przy normalnych warunkach zapisu w Photoshopie czy Gimpie grafiki są wstępnie optymalizowane i nie ma mowy o uzyskaniu takiego współczynnika, to jest nierealne. Wnioskuję, że skuteczność programu została sztucznie zawyżona na potrzeby marketingowe, poprzez przygotowanie specjalnie dużych plików, które zapisane były w taki sposób, aby uzyskać jak największy współczynnik kompresji. Jakbym wrzucił tego typu pliki do specjalistycznych narzędzi aż strach pomyśleć jaki wynik mógłbym uzyskać, pewnie ponad 99% ;)

  Poza tym ze wstępnych testów jakie przeprowadziłem na potrzeby mojego poradnika stwierdzam że:
  - program nie potrafi efektywnie optymalizować plików GIF,
  - metoda optymalizacji plików JPEG opiera się wyłącznie na kompresji stratnej, a przecież istnieją narzędzia, które potrafią bez widocznej utraty jakości zoptymalizować plik JPEG,
  - stopień kompresji PNG też nie jest rewelacyjny, mniejsza skuteczność o ponad 60% w porównaniu do specjalistycznych skryptów optymalizacyjnych.

  Program wyróżnia jedynie przyjazne GUI, a sama optymalizacja pozostawia wiele do życzenia, istnieją dziesiątki innych programów w dodatku darmowych, które oferują o wiele większe możliwości kompresji, dzięki którym można uzyskać bardzo małe pliki graficzne.

  Pozdrawiam
  ...i zapraszam do mnie ;)
  techformator.pl

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails