22 grudnia 2010

PDFrizator - łatwe tworzenie prezentacji w formacie dokumentu PDF

PDFrizator to bezpłatne oprogramowanie pozwalające łatwo tworzyć prezentacje z kolekcji zdjęć i konwertować je nie do pliku wideo, ale do formatu PDF (Portable Document Format), a więc pliku możliwym do odtworzenia za pomocą czytnika Acrobat Readera lub Foxit Readera. Program zezwala zarówno na efekty przejść i regulację czasu pomiędzy stronami, jak i na stosowanie podkładu muzycznego. Prezentację budować można z istniejących już dokumentów (pdf), albo tworzyć od nowa metodą przeciągnij i upuść. Wśród obsługiwanych formatów graficznych do wyboru mamy PNG, JPG, BMP, GIF, TIF i TIFF, w tym także formaty komiksowe CBR i CBZ oraz oczywiście PDF. Narzędzie umożliwia prostą edycję zdjęć, jak powiększanie, pomniejszanie, obracanie, przycinanie, kadrowanie, usuwanie i dostosowywanie zdjęć do wielkości strony lub tylko jej szerokości, a także na importowanie zdjęć bezpośrednio ze źródła TWAIN, np. aparatów fotograficznych, skanerów itp.

Wybieranie zdjęć do pokazu wykonujemy w prosty sposób przeciągając i upuszczając je na główne okno interfejsu. Podpowiem tu tylko jak dołączyć podkład muzyczny, zastosować efekty i czas pomiędzy klatkami.
Przede wszystkim należy kliknąć z prawej strony interfejsu na pionowy przycisk Dokument i wypełnić wszystkie dane, takie jak nazwa projektu, tytuł, dane autora i ewentualnie dodatkowe informacje.
Następnie określamy odpowiedni tryb prezentacji: Tak - jeśli pokaz ma się otworzyć w pełnym trybie ekranowym lub Nie - gdy ma się otworzyć w oknie lokalnego czytnika PDF (Acrobat Reader, Foxit Reader itd). Jeśli chcemy dołączyć podkład muzyczny, klikamy w puste pole obok Muzyka w tle i gdy pojawi się przycisk wyboru otwieramy właściwy plik audio w formacie MP3 lub WMA. Dźwięk można zapętlić lub nie.
Dalej klikamy w drugi pionowy przycisk Strona i ustalamy szczegóły pokazu, takie jak orientacja pionowa - portret lub pozioma - krajobraz, format A1, A2, A3 itd. oraz jeden z dostępnych 16-tu efektów przejść między stronami i czas trwania jednej klatki (strony). Pozostawienie wartości -1 oznacza pominięcie automatycznego przełączania stron i należy je potem ręcznie przewijać.

W sumie obsługa programu nie jest trudna, bo interfejs programu jest dostępny także w języku polskim.

Chociaż aplikacja wymaga instalacji, niczego nie zapisuje w rejestrze więc z powodzeniem może pracować jako wersja przenośna (portable). Wystarczy po rozpakowaniu archiwum uruchomić plik instalacyjny PDFrizator.setup i wskazać bezpośrednio urządzenie USB, np. pendrajw. Można też  skopiować z lokalizacji C:\ Program Files  folder PDFrizator, a potem odinstalować z systemu tą zainstalowaną. Nie znajdziemy jednak pliku odinstalowującego w aplecie Dodaj i usuń programy. Należy odszukać i uruchomić plik unins000.setup w głównym folderze aplikacji.

Strona domowa | Freeware | Windows7/Vista/XP/2000/98 | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails