31 grudnia 2010

ImageUSB - masowe powielanie nośników USB

ImageUSB to darmowe i niewymagające instalacji narzędzie do masowego powielania wszelkich urządzeń magazynujących typu Flash, a więc pendrive-a, kart pamięci itp. Tworzy wierne ich kopie na poziomie bitów, zachowując oryginalną strukturę plików i folderów łącznie ze wszystkimi pustymi i nieużywanymi miejscami. Zapisuje przy tym główny sektor startowy MBR (Master Boot Record), co pozwala klonować także rozruchowe (bootowalne) napędy USB. Podobnie jak USB Image Tool od innych narzędzi różni się przede wszystkim możliwością klonowania lub odzyskiwania wielu dysków jednocześnie.
Program tworzy obrazy we własnym formacie (.bin) i tylko taki jest w stanie obsłużyć. Nie można zatem nim przywrócić obrazu wykonanego innym narzędziem, z innym rozszerzeniem.

Tak wykonane kopie można potem przechowywać w pojedynczych plikach na lokalnym dysku, a potem łatwo odtworzyć w przypadku jego utraty, nieważne z jakiej przyczyny, ataku wirusa czy normalnego zużycia oryginalnego nośnika.
Ważne przy tym jest, aby przywracany z pliku obraz nie był większy niż nośnik docelowy. Z kolei za duży też nie jest zalecany, bo w przypadku przywracania obrazu o pojemności 2GB na nośniku 4 lub 8GB pozbawi nas możliwości korzystania z jego pozostałej wolnej części. Przestrzeń ta nie będzie dostępna.

Obsługa narzędzia jest bardzo prosta.

  • TWORZENIE KOPII
1. Włóż wszystkie pendrajwy do gniazd USB lub karty pamięci do czytnika(ów) i po wyświetleniu listy dostępnych napędów zaznacz (zaptaszkuj) te, które chcesz sklonować.

2. Następnie wybierz opcję Create from UFD [1] (USB Flash Drive) i przyciskiem Browse [2] wskaż miejsce docelowe zapisu kopii obrazów (.bin) oraz wprowadź nazwę. W przypadku kopiowania więcej niż jednego dysku do nazwy dodane zostanie rozszerzenie o narastających numerach: _001, _002 itd.
3. Pozostaje już tylko uruchomić procedurę tworzenia obrazów przyciskiem Create image [3]. Jeśli zaznaczyłeś także opcję Post Image Verification [4] każdy plik obrazu dodatkowo zostanie zweryfikowany na ewentualność błędów.

  • PRZYWRACANIE KOPII
1. Zaznacz tym razem opcję Write to UFD [5], włóż napęd(y) USB do odpowiednich gniazd i wybierz właściwe [6] i przyciskiem Browse [7] wskaż swój wcześniej wykonany plik obrazu z rozszerzeniem .bin.2. Uruchom proces zapisu kopii na włożonych napędach USB (Write to UFD) [8].

UWAGA! W procesie zapisu dysków należy być bardzo ostrożnym i dokładnie sprawdzać jakie dyski (litery) zostały wybrane, aby przypadkiem nie nadpisać i nie zniszczyć ważnego nośnika. Najlepiej powyjmować wszystkie nieużywane karty pamięci, pendrajwy z gniazd USB.

O ile proces tworzenia obrazu można w każdej chwili zatrzymać Abort (obraz będzie wtedy niekompletny) o tyle zatrzymanie zapisu obrazu na dyskach USB uczyni ich nieczytelnymi i potrzebne będzie ich późniejsze formatowanie z poziomu Windows.

Strona domowa | Freeware | Windows 7/2008/Vista/XP/2000 | Pobierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails