10 marca 2009

Disk Wipe - trwale usuń dane z różnych dysków

Jeśli mamy zamiar sprzedać dysk twardy lub inne dołączane do komputera urządzenia magazynujące dane (dyski USB, różne pamięci, dyskietki itp.), a były na nim zapisane różne cenne i poufne dokumenty, zdjęcia i tym podobne dane zwykłe formatowanie może okazać się nieskuteczne. Bowiem istnieją różne programy potrafiące odzyskać dane z dysków sformatowanych w standardowy sposób.


Disk Wipe to darmowe narzędzie służące do trwałego usuwania danych zapisanych na partycjach lub całych dyskach twardych poprzez zastępowanie (nadpisywanie) ich losowymi, nieistotnymi danymi.
Używa przy tym zaawansowanych algorytmów niszczenia metodą Petera Guttmana, DoD 5220-22.M oraz US Army. Obsługuje wszystkie systemy plików Windows tzn. FAT, FAT32 oraz NTFS. Jego cenną zaletą jest także to, że nie wymaga instalacji, wystarczy uruchomić go nawet z pen drive. Współpracuje z dyskami USB oraz różnymi pamięciami dołączanych urządzeń zewnętrznych.

Obsługa programu jest bardzo prosta za pomocą wygodnego Kreatora. Po uruchomieniu Disk Wipe automatycznie wykryje wszystkie dostępne dyski i urządzenia zewnętrzne w komputerze. Wystarczy kliknąć z lewej strony panelu na dysku który chcemy sformatować i wyczyścić, aby uzyskać o nim szczegółowe informacje takie jak nazwa, używany system plików, sektory itd.

Pod przyciskiem "View Data" uzyskamy heksadecymalny podgląd przydatny raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.


Przed rozpoczęciem formatowania woluminu wejdź do ustawień "Settings" i podaj nową nazwę woluminu oraz ustaw priorytet pracy Disk Wipe od najniższego Idle do najwyższego Higest. Im wyższy priorytet, tym bardziej obciążony i zajęty procesor. Jeśli więc równocześnie robisz co innego na komputerze rozsądnie będzie pozostawić opcję Normal.


W głównym oknie kliknij przycisk Wipe Disk i ustaw system plików w jakim chcesz formatować wolumin: NTFS, FAT lub FAT32 a następnie Next...

...i wybierz metodę wymazywania danych od szybkiej ale prostej One Pass jednokrotnego nadpisywania zerem, aż do najskuteczniejszej ale też najwolniejszej metody Guttmana.

Po wciśnięciu przycisku Next rozpocznie się właściwe formatowanie i wymazywanie wskazanego woluminu, którego czas zależny będzie od wybranej metody oraz konfiguracji sprzętowej komputera.

Po zakończeniu formatowania i wymazywania danych kliknij przycisk Close.

Strona domowa
Licencja: bezpłatny (GPL)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: DiskWipePortable1.5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails