16 lipca 2009

FotoMix Free Edition - wytnij obiekt ze zdjęcia i wklej do innego

FotoMix Free Edition to znakomita, darmowa wersja komercyjnego programu, który pozwala na cyfrowe manipulacje ze zdjęciami, takimi jak miksowanie czy fotomontaże. Umożliwia wprowadzenie wielu dodatkowych efektów na zdjęciach podzielonych na trzy grupy: Deform - dowolnego rodzaju deformacje, Tune - manipulacje kolorami, jasnością, kontrastem itp. oraz Effects - efekty, takie jak wyostrzanie, rozmycie, obraz olejny itp.
Najciekawszą jego funkcją jest wycinanie dowolnego obiektu z jednego tła i wstawianie do innego. Pozwala to stworzyć niepowtarzalne zdjęcia.

Z pomocą FotoMix zrobisz to wyjątkowo szybko i sprawnie. Wystarczy kilka kroków, aby uzyskać zadowalający efekt.


W pierwszej karcie Background otwórz [Import] zdjęcie, które posłuży jako główne tło, a do którego wkomponujesz wycięty w drugim kroku obiekt. Jeśli chcesz, możesz tu poddać obraz dodatkowej obróbce, np. Resize - dostosować rozmiar, Mirror Flip - lustrzane odbicie w pionie, Crop - wykadrować oraz opcjonalnie zastosować wyżej podane efekty. Jednym z ciekawszym efektów jest deformacja. Wystarczy uchwycić kursorem myszki fragment obrazka i przeciągnąć w dowolnym kierunku, co pozwala np. zmienić ponurą twarz w uśmiechniętą przez podniesienie kącików ust itd... Ja rozciągnąłem półwysep w lewą stronę na pierwszym zdjęciu.

Przejdź teraz do karty Foreground i otwórz [Import] zdjęcie z obiektem, który chcesz wyciąć z dotychczasowego tła. To najważniejsza operacja. Usuwanie tła odbywa się w kilku przejściach. Najpierw jednak wykadruj zdjęcie i pozostaw tylko ten fragment, który chcesz wyciąć.

Usuwając duże fragmenty tła wybierz gumkę [Eraser], powiększ pędzel [Brush Size] do rozmiaru około 50 i zamaluj wszystkie niepotrzebne elementy dookoła wcinanego obiektu, pozostawiając niewielki odstęp od jego krawędzi.

Następnie próbnikiem koloru [Pipette] pobierz kolor pozostałego fragmentu tła. Pomniejsz odpowiednio rozmiar Pędzla [Brush Size], ustaw suwakiem tolerancję koloru [Color Tolerance] na około 10-20. Przejdź do narzędzia [Color Erase] i rozpocznij usuwanie tła na styku: obiekt-tło. Musisz kilkakrotnie pobrać pozostały kolor i powtarzać operację, aż do całkowitego usunięcia tła. Przy odrobinie wprawy nauczysz się tego bardzo szybko. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powiększ suwakiem odpowiedni fragment obiektu.

Jeśli przy usuwaniu tła usunięty zostanie również kolor z wycinanego obiektu możesz przywróć ten fragment klikając na nim prawym przyciskiem myszy. Następnie zmniejsz trochę tolerancję koloru [Color Tolerance] na około (5-10) i powtórz usuwanie. Generalna zasada to: lewym przyciskiem usuwasz fragment tła, a prawym przywracasz pomyłkowo usunięty fragment.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wrócił do karty Foreground i w ten sam sposób wyciął z innego zdjęcia kolejny obiekt (u mnie żaglówka).


W trzeciej karcie Composition połączysz wszystkie wycięte obiekty z tłem. Przede wszystkim ustal położenie [Move/Size] obiektów, oraz przeskaluj do odpowiednich rozmiarów [S]. Możesz je także obrócić, pochylić [R]. Pomiędzy obiektami przełączasz się za pomocą przycisku [Push Back].

Tu także możesz zastosować [Transparency] - wzajemne przenikanie warstw, [Edge fade] - przenikanie na styku krawędzi obiektu z tłem. Tu także umieścisz dowolny tekst, rodzaj czcionki jej kolor i cień łącznie ze wszystkimi dostępnymi efektami.

Na koniec, pozostaje przejść do ostatniej karty Print/Save i zapisać obraz w jednym z formatów graficznym PNG, JPG, GIF, BMP lub w własnym FMX. Opcjonalnie możesz dodać do zdjęcia jeszcze ozdobną ramkę lub bezpośrednio zdjęcie wydrukować.

Wersja Free Edition od Pro różni się mniejszą ilością dostępnych narzędzi pozwalających na lepsze i dokładniejsze wycinanie obiektu oraz lepszej jakości wtapiania obiektów w tło.

Opis dotyczy wersji 3.1

AKTUALIZACJA
Ukazała się już nowsza wersja tego programu 7.1 różniąca się nieco interfejsem. Wyświetla także reklamy. Kto zdążył pobrać poprzednią wersję 3.1 ma bez reklam.

Strona domowa
Licencja: bezpłatny (freeware)
System: Windows 98/Me/2000/XP/Vista
Pobierz: FotoMixV_7Setup.exe
_____________________________
Dedykowane dla kolegi Staszka "Dyzio z Czeladzi"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails