28 lipca 2009

Secret Disk - stwórz tajny i ukryty, wirtualny dysk

Secret Disk tworzy na systemowym dysku podręczną, ukrytą i zabezpieczoną hasłem wirtualną partycję (dysk). Można na nim pracować jak na zwykłym dysku, przechowywać i zapisywać swoje prywatne pliki. Gdy zajdzie potrzeba, jednym kliknięciem myszy ukryjemy go przed ciekawskimi. Będzie niewidoczny dla systemu, a zawarte w nim dane będą bezpieczne. Dostęp do nich uzyskamy dopiero po podaniu właściwego hasła. Powinno więc być ono na tyle skomplikowanie, aby nikt go nie odgadnął. Tym bardziej, że pliki nie są szyfrowane. W przypadku awarii czy zaniku zasilania wirtualny dysk zostanie automatycznie zablokowany. Nie uda dostać się do niego nawet jeśli uruchomisz komputer w trybie awaryjnym (F8).

Instalacja programu przebiega standardowo. Zaraz po niej poproszony zostaniesz o podanie swojego hasła. Dobrze się zastanów i wybierz takie, aby było nie tylko silne, ale także byś mógł łatwo je zapamiętać. Po podaniu hasła utworzony zostanie dodatkowy wirtualny dysk o tej samej nazwie co systemowy, ale pod inną literą (X).
Po zakończeniu pracy, w zasobniku systemowym (tray-u) kliknij na jego ikonkę i zablokuj dysk wybierając opcję Lock. Dysk stanie się niewidoczny i z zniknie z okna Mój komputer.

W ustawieniach aplikacji mamy szereg opcji do wyboru, takich jak odblokowywanie dysku tuż po uruchomieniu komputera, blokowanie dysku po włączeniu wygaszacza czy próby uruchomienia komputera w trybie awaryjnym (F8) itp. Tu także wybierzemy wersję językową. Nie ma wśród nich polskiej. Ławo można jednak spolszczyć samemu program edytując w notatniku znajdujący się w folderze Languages plik English.ini.

Strona domowa: PrivacyRoot.com
Licencja: bezpłatna (free)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: setup_secret_disk_1.15.exe

3 komentarze:

 1. Ciekawa aplikacja - trochę przypomina linuksowego cryptkeepera.
  z pewnością przestestuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna aplikacja, ale niestety nie potrafię spolszczyć programu, pomimo wskazówek zawartych w opisie. Może ktoś krok po kroku pomoże?

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Wejdź do folderu C:\Program Files\Secret Disk\Languages\ i odszukaj plik English.ini.
  2. Otwórz ten plik notatnikiem
  3. Odszukaj tekst THANKS=Thank you for your co-operation!
  i przetłumacz tekst znajdujący się po znaku =
  Po przetłumaczeniu na język polski ma to wyglądać tak:
  THANKS=Dziękujemy za współpracę!
  4. Następna linia:
  C1=Quality Improvement Program

  i przetłumaczona:
  C1=Program poprawy jakości
  itd...
  Po przetłumaczeniu wszystkich linii (jeszcze raz zaznaczam tłumacz tylko tekst po znaku =)zapisz plik pod nazwą Polski.ini.
  Jak? W Notatniku wybierz z menu Plik->Zapisz jako...
  Nazwa pliku: Polski.ini
  Zapisz jako typ: Wszystkie pliki
  Kodowanie: ANSI
  I to wszystko... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails