8 lipca 2009

SBar Taskbar Replacement - superbar w Windows XP i Vista

SBar Taskbar Replacement to aplikacja bardzo podobna do opisywanego już przeze mnie ViGlance, która dodaje nowe funkcje paska zadań w systemach Windows XP i Vista bardzo podobne do tych z Windows 7. Przede wszystkim usuwa z paska tytuł okna, zaoszczędzając w ten sposób miejsce oraz wyświetla ikonki dużego rozmiaru (48x48 pikseli) w przeźroczystej otoczce. Najcenniejszą jego funkcją jest jednak wyświetlanie okien w postaci miniatur, tak samo jak w najnowszym Windows 7.

Drugą funkcją jest grupowanie przycisków na pasku. Podobnie jak w ViGlance tu również każde otwarte okno ma swoją ikonkę na pasku.
Aby jednak przycisków tych nie przybywało, w miarę otwierania kolejnych okien wszystkie podobne są grupowane do jednej ikony. Na przykład okna Windows lub program graficzny Gimp, który standardowo otwiera się w trzech oknach...

Ikony grup oznaczane są dodatkową ramką oraz odpowiednią cyfrą, w zależności od ilości okien. Po wskazaniu kursorem takiej ikony (ale nie kliknięciu), wyświetlone zostaną wszystkie okna w postaci miniatur, gdzie po wybraniu odpowiedniej, otwieramy żądane okno.

Jeśli wybierzemy grupę ikon, wyświetlone zostanie efektowne menu ze wszystkimi zawartymi w niej oknami. Wystarczy kliknąć tytuł okna, aby je otworzyć lub kliknąć czerwony krzyżyk, aby zamknąć to niepotrzebne.

Klikając prawym przyciskiem myszki na ikonie otworzymy dodatkowe menu z komendami, gdzie wybierając Pin to taskbar - "przypinamy" ikonę do paska zadań (patrz poniżej, zaznaczone strzałką), Open New - otwieramy okno lub Close All - zamykamy wszystkie zawarte w niej okna.

Jeśli mieliśmy otwartych wcześniej kilka okien podobnej grupy, a zostały już zamknięte, to zostaną one umieszczone w menu Recent tych aktualnie otwartych. Jeśli zechcemy dołączyć je do bieżącej grupy, wystarczy, że klikniemy na pinezkę z prawej strony menu.


W ustawieniach programu można dowolnie zmienić rozmiar miniatur, ich typ wyświetlania (skórkę): Aero, Aero16 (wąski pasek zadań) lub Aero7, wyłączyć miniatury, numerację grup ikon itp.


Jeśli używamy systemowego paska szybkiego uruchamiania, należy go wyłączyć. Jak? Kliknij prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu paska zadań, z menu wybierz opcję Paski narzędzi i odznacz Szybkie uruchamianie.

Program jest w fazie beta, więc na niektórych konfiguracjach systemu może pracować niestabilnie. Należy wziąć to pod uwagę.

Strona domowa
Licencja: GNU (GPLv2)
System: Windows XP/Vista
Pobierz: SBar 1.061Beta

6 komentarzy:

 1. szkoda iż nie działa na Vista x64 :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Po co zakladki z samymi ikonami przeciez jak brakuje miejsca zakładka stopniowa pokazuje coraz mniej tytułu okna aż wkońcu dojdziemy przy dużych ilościach do samych ikon. Czy to jakaś nowość ?
  Micro$yf poprostu zrezygnował z funkcji obsłuujących etykiete na psaku start a urzytkownicy przeżywają radoche nową funkcja która jest tylko brakiem funkcji obsługi etykiety. I tak oto za taki brak ludzie bedą płacić po 500 zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Microsoft sam z siebie nie zrezygnował, uwzględnił tylko prośby i oczekiwania użytkowników. Stąd ta zmiana i nasza "radocha"...

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem ten jest lepszy od ViGlance

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety nie dziala poprawnie :/ szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie podałeś bliższych danych. Na jakiej konfiguracji systemu nie działa prawidłowo?
  Na XP SP3 działa znakomicie, prawie tak jak w siódemce!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails