6 lipca 2009

Panda Cloud Antivirus - darmowa ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem

Końcem czerwca Panda Security wprowadziła wersję beta2 oprogramowania antywirusowego Panda Cloud Antivirus działającego na odmiennej zasadzie niż dotychczasowe tego typu programy. Przede wszystkim nie przechowuje na lokalnym dysku sygnatur z wirusami lecz na swoich serwerach, a skanowanie w czasie rzeczywistym odbywa się w tak zwanej "chmurze" (ang. cloud). Czyni to skaner bardzo lekkim i szybkim oraz minimalizuje zużycie zasobów komputera. Według producenta nawet o połowę, w stosunku do tradycyjnych programów antywirusowych.

Antywirus jest na tyle prosty w użytkowaniu, że właściwie nie ma co o nim pisać. Doskonale nadaje się dla mało doświadczonych użytkowników.
Polecam go wszystkim tym, którzy nie chcą decydować, lub nie wiedzą jak skonfigurować program. Co zrobić w przypadku wykrycia przez skaner wirusa?  Czy go usunąć? A może zneutralizować lub przenieś do kwarantanny?

Wystarczy go zainstalować i można o nim zapomnieć. Nie potrzebna jest żadna ingerencja ze strony użytkownika. Wszystko odbywa się automatycznie.

Program posiada dwie opcje ręcznego skanowania, całego komputera lub tylko wybranych dysków, folderów i plików. Nie należy jednak uruchamiać ręcznego skanowania komputera tuż po instalacji, bowiem skaner BackgroundScan automatycznie rozpocznie jego skanowanie w tle.

Co jakiś czas pojawia się komunikat o zneutralizowaniu złośliwego oprogramowania...

Po sprawdzeniu całego komputera, wizualnie można podglądnąć skrócony raport o usuniętych szkodnikach, podzielonych na kategorie.

Dla dociekliwych użytkowników, pod opcją See the events report przygotowano bardziej szczegółowy raport o wszystkich zneutralizowanych obiektach.

Po kliknięciu na niebieskie łącze uzyskamy bardziej szczegółowe informacje na ich temat, takich jak: stopień zagrożenia, możliwe uszkodzenia w systemie itp.

W wersji beta2 dodano wariant kosza, tymczasowej kwarantanny, co pozwala cofnąć blokowanie pliku i odzyskać go, w przypadku błędnego rozpoznania jako szkodliwe oprogramowanie. Wchodzimy do niego po kliknięciu zagiętego rogu ze strzałką w prawej, dolnej części interfejsu. W ten sam sposób wychodzimy z kosza.

Po wskazaniu kursorem takiej ikony wyświetlona zostanie pełna ścieżka dostępu do tego pliku. W miejscu docelowym plik oznaczony jest odpowiednią ikoną Pandy. Nie da się uruchomić tak oznaczonego pliku dopóki go nie odblokujemy. Ta metoda nie dotyczy jednak plików, które wcześniej rozpoznane zostały jako niebezpieczne i w raporcie oznaczone jako zneutralizowane.


Panda Cloud integruje z systemowym menu kontekstowym plików i folderów, skąd wygodnie i szybko można przeskanować dowolny obiekt. Jest również poprawnie wykrywany przez Centrum zabezpieczeń systemu Windows.

Polecam go wszystkim, którzy dotychczas używali Avasta czy AVG. Sam odinstalowałem Avasta aby zainstalować Panda Cloud Antivirus i coś mi się zdaje, że już przy nim zostanę...

Uwaga: Po niewielkich przeróbkach pliku instalacyjnego, antywirus pracuje także z systemem Windows7.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w pliku pomocy.

AKTUALIZACJA!
UWAGA! Pojawiła się kolejna wersja beta3 tego świetnego antywirusa Pandy. Aby jednak ją pobrać należy założyć darmowe konto podając swój adres e-mail oraz hasło. W otrzymanym e-mailu kliknij na odsyłacz, aby aktywować konto! Dane te potrzebne będą do aktywacji tego antywirusa, zamiast klucza licencyjnego.


Co nowego w aktualizacji?
- odnowiono interfejs
- forum pomocy technicznej
- monitor kolektywnej inteligencji (analiza w czasie rzeczywistym)
- naprawiono spowolnienie PC po instalacji antywirusa
- ulepszono zarządzanie pamięcią (mniejsze zużycie pamięci)
- zwiększono wydajność (mniejsze wykorzystanie procesora)
- poprawiono skanowanie w tle
- naprawiono komunikat "Problemy z internetem"
- ulepszono obsługę kosza
- ulepszono szybkie skanowanie
- i inne

UWAGA!
10 listopada, po trzech wersjach beta ukazało się finalne wydanie Pandy Antivirus Colud 1.0 Final Relase. Polskich użytkowników na pewno ucieszy fakt, że nie tylko interfejs został spolszczony, ale także cały plik pomocy online. Aby dostać się do niego wystarczy kliknąć na ikonę Pandy w zasobniku systemowym (na pasku koło zegara) wybierając Pomoc. Tam wszystkie jego funkcje zostały dokładnie wyjaśnione i nie ma potrzeby, aby tu je powtarzać. Brawo! Mało kiedy zdarza się, aby spolszczony został także plik pomocy.

WAŻNE! Podczas instalacji i restarcie komputera antywirus prosi o wprowadzenie danych rejestracyjnych, zanim jeszcze uzyskasz połączenie internetowe. W takim przypadku nie można go aktywować. Rozwiązaniem tego problemu jest pominięcie tego kroku i dokończenie instalacji, a gdy uzyskasz już dostęp do internetu, wtedy aktywujesz go bez problemu wprowadzając swoje adres i hasło.
.
Strona domowa: Panda Security
Licencja: bezpłatny (freeware)
Wymagania: konto na 20lat
System: Windows XP/Vista 32bit
Załóż konto i pobierz CloudAntivirus_1.0Final

5 komentarzy:

 1. Bardzo sympatyczny programik, który faktycznie będzie doskonałym uzupełnieniem asortymentu Misiaka. Ładnie chodzi, łatwo się go obsługuje. Wyszła już wersja beta2, więc można się w niedługim stanie spodziewać końcowego wypustu :) Ja już się nie mogę doczekać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny, darmowy programik. Lekki i lepszy od Avasta. No i działa pod W7 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest już wersja Cloud Antivirus 1.0 Final Release !!!

  POLECAM ZMIANĘ tego ciekawego, ale nieaktualnego OPISU.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście Panda wyszła dzisiaj z wersji beta. Mylisz się jednak, że opis jest nieaktualny.
  W finalnej wersji 1.0 poprawione zostały zauważone błędy. Polskich użytkowników najbardziej ucieszy to, że jest po polsku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałem na myśli tylko nieaktualność z powodu braku wpisu o wersji Final.
  REAGUJECIE SZYBKO. BRAWOOO !

  Proponuję dodanie JESZCZE informacji o potrzebie wcześniejszej deinstalacji wersji Beta. Wersja Final 1.0 ma bodajże taki wymóg i pewnie lepiej instaluje się aktualizacja (tak było z poprzednimi Beta-mi). Panda Cloud wymaga -by było to bardziej skutecznie- ich deinstalatora. A może się mylę (Wy to lepiej sprawdzicie).

  A tak ponadto: JESTEŚCIE DOBRZY, POWIEM NAWET CORAZ LEPSI.
  Pozdrowienia z Gdyni.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails