17 sierpnia 2009

Shape Collage - zbuduj niepowtarzalny kolaż

Shape Collage to bezpłatny program do tworzenia efektownych i niepowtarzalnych kolaży ze zdjęć. W odróżnieniu od innych aplikacji typu Picasa3, Picture Collage Maker Free czy John's Image Converter, tworzy kolaże nieco inną techniką. Miniatury zdjęć, które wcale nie muszą być tych samych rozmiarów rozmieszcza według odpowiednich szablonów.
Sam w sobie zawiera dziesięć różnych kształtów, poczynając od zwykłego prostokąta, koła, serca, a na motylu czy mapie świata kończąc.

Bardziej wyszukane wzory możemy pobrać z internetu, takie jak nietoperz, samolot czy latający ptak, a nawet sami nakreślić dowolnych kształtów formę.

Bardzo ciekawie (coś w rodzaju zdjęcia-mozaiki) wygląda kolaż do którego jako szablonu użyjemy zdjęcia. Nie każda jednak fotografia nadaje się do tego. Wykonany tą metodą kolaż nie służy jednak prezentacji samych zdjęć, (są zbyt małe) lecz raczej wzoru z nich ułożonego.

Używanie programu jest stosunkowo proste. Wystarczy otworzyć folder ze zdjęciami File->Add Folder lub przeciągnąć i upuścić go do okna Photos (opcjonalnie możemy wybierać i przeciągać również pojedyncze zdjęcia). Następnie w karcie Shape and Size wybieramy odpowiedni kształt i rozmiar kolażu.

Po zaznaczeniu opcji More uzyskamy dostęp do większej ilości kształtów. W tym oknie samodzielnie narysujemy własny kształt, załadujemy Load pobrany z internetu wzór lub (jak już wspomniałem wcześniej) zdjęcie.

Przechodzimy do karty Appearance, gdzie zmienimy rodzaj tła użytego w kolażu. Możemy wybrać przeźroczyste tło, użyć dowolnego koloru lub jakiegoś zdjęcia. W przypadku wyboru przeźroczystego tła, kolaż zapisujemy w formacie graficznym PNG. W tej karcie zmienimy również rozmiar i kolor ramki miniatur.
W ostatniej karcie Advanced dokonamy zmiany rozmiaru cienia pod miniaturami, kąta pochylenia miniatur itp.

Na zakończenie, po wstępnym podglądzie Preview uruchamiamy (wskazując miejsce zapisu i format graficzny JPEG lub PNG) tworzenie kolażu Create. Przy dużej ilości zdjęć (kilka setek) przetwarzanie może chwilkę potrwać. Należy wziąć to pod uwagę.

Wersja bezpłatna, w odróżnieniu od komercyjnej, umieszcza dyskretny znak wodny u dołu kolażu. Nie pozwala także zapisać naszej pracy w formacie graficznym Photoshopa (.PSD). Format ten umożliwia edycję całej kompozycji (przemieszczania miniatur) w programach Photoshop i Gimp.

Strona domowa
Licencja: bezpłatna do osobistego użytku (freeware)
System: Windows 2000/ XP/Vista
Wymagania: Java
Pobierz: Shape Collage_v2.5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails