7 sierpnia 2009

Spacja FastAero - emulacja Glass Aero w Windows XP

"Pierwszym programistą oraz pomysłodawcą programu był fastxero. Ostatnią wydaną przez niego wersją był build 0750. Po półrocznej przerwie fastxero wydał wersję finalną i oficjalnie ogłosił, że program nie będzie dalej rozwijany. Początkowo nad programem pracował Łukasz Wałejko i Bartłomiej Nowacki. Jednak jakiś czas temu "działkę" Bartka przejął Jakub Tyniewicki - właściciel Spacji. Program z FastAero został przemianowany na Spacja FastAero. Obecnie nad aplikacją pracuje grupa Grupa Spacja.org, przez którą jest on rozwijany"- cytat

W najnowszym wydaniu aplikacja sprawnie emuluje znany z Windows Vista interfejs Glass Aero, a właściwie tylko jeden jego element - przeźroczystość okien. Dzięki tej aplikacji, mamy możliwość zastosować ten efekt, łącznie z rozmyciem (Blur) i cieniem, w systemach Windows XP, 2000 i 2003. W odróżnieniu od poprzednika, nowa wersja dużo lepiej radzi sobie z emulacją różnych typów okien. Nawet z takimi, z którymi nie radzi sobie BorderSkin czy TrueTransparency, np. okno ustawień RocketDock czy okno rozmów gadu-gadu) - wielkie brawa dla zespołu! Zwiększono wydajność i poprawiono obsługę efektów wizualnych. Mniej tez występuje błędów podczas ich minimalizacji czy przenoszenia (u mnie nie wystąpiły). Jak w podobnych tego typu aplikacjach, należy jednak liczyć się z pewnym obciążeniem systemu, głównie w starszych komputerach. Zajętość procesora około 5-12% w stanie spoczynku do 20% podczas przenoszenia okna. Pamięci ram zajmuje około 17 MB.

Aplikacji nie trzeba instalować, wystarczy uruchomić. Swoją ikonkę umieszcza zasobniku systemowym, gdzie do wyboru mamy trzy stopnie rozmycia okien (efekt blur), od niskiej, średniej, aż do dużej. Można także rozmycie wyłączyć. Ramka okna jest wtedy przeźroczysta, jak w True Transparency. Zawiera także osiem schematów kolorów, od domyślnego, poprzez czarny, niebieski, czerwony, zielony, pomarańczowy i różowy pozwalających dostosować kolor okna do aktualnie używanego tematu Windows.
Produkt polski i po polsku!Strona domowa: Spacja. org
Licencja: bezpłatny
System: Windows 2000/2003/XP
Pobierz: SpacjaFastAero1.4.zip
Pobierz: SpacjaFastAreo1.4.exe

2 komentarze:

  1. W tekście jest kilka przekłamań:
    1. FastAero było poczatkowo rozwijane przez tajemniczego fastxero, a dopiero później przez Bartka i Łukasza.
    2. Łukasz Wałejko jest nadal członkiem teamu rozwijającego FastAero. Co więcej - jest jedynym programistą w zespole.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poprawiłem... cytując oryginalny tekst. Myślę, że teraz będzie bez przekłamań.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz musi dotyczyć publikowanego postu! W przeciwnym razie nie ukaże się.

Related Posts with Thumbnails